Hava Yastığının Tarihsel Gelişimi (Kronolojik)

     John W. Hetrick isimli emekli endüstri mühendisliği teknisyeni, 1948 yılında bir pazar günü öğleden sonra yaptığı bir kır gezisinde eşiyle birlikte kaza geçirir ve kafasındaAirbag_SEAT_Ibiza hava yastğı projesi oluşur. Hava yastığı projesi için 1953 te patent alır. Onun ABD'de aldığı patent bugün kullanılan hava yastıklarının tümünün temelini oluşturur.

      Hetrick kaza sonrası evine döndüğünde hemen çalışmalara başlar ve çalışmasına "güvenlik minderi" ismini verir. 5 Ağustos 1952 günü patent çıkarabilecek kadar ilerler fakat bir yıl daha bekleyerek projesini geliştirir.

      Hetrick'in buluşu ardından GM, Ford, Mercedes gibi firmalar proje ile oldukça ilgilendi ve projeyi geliştirdiler. Mercedes 1967 de araçları için hava yastıkları geliştirmeye başladı. Artan araç hızları 1960 lı yıllarda kaza ile beraber ölümleri de artırdı ve ABD de 1969 da tüm araçlar için güvenlik sistemleri zorunlu hale getirildi. 

     Diğer Gelişmeler:

1973: Oldsmobile Toronado yolcu hava yastığı içeren ilk araç oldu.

1980: Mercedes – Benz, Almanya'da W126 High-End isimli aracını hava yastığı eklenmiş bir seçenek olarak yeniden tanıttı.

1980: Ford ve Chrysler araçlarında hava yastıkları kullanmaya başladı.

1990: Ford, araçlarında hava yastıklarını standart donanım haline getirdi.

1995: Volvo, 850 modellerinde bir opsiyon olarak yan hava yastıkları ve gövde yan koruma yastıklarını tanıttı.

1998: Dönemin ABD hükümeti tüm binek araçlarda ön hava yastıklarını zorunlu hale getirdi.

2006: Honda motosiklet için hava yastığı sistemlerini tanıttı.

2012: Volvo yaya hava yastığını tanıttı. (Videolu)

      Hetrick buluşunu kazalarda yaralanmaları ve ölümleri önlemek adına geliştirdi ve bu güne kadar o kadar çok hayat kurtardı ki bu durum onu aslında gerçek bir kahraman yapıyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.