Hava Şemsiyesi

İsmi ilginç gelebilir fakat bu ürünün tasarımı şemsiyeye hiç benzemyior. Zira tasarımı çalışmıyorken “ne işe yarıyor” diye sorsak büyük ihtimalle “şemsiye” cevabını alamazdık.

Şemsiye sadece gövdeden oluşuyor. Yağmur geçirmez kumaş ya da onun bağlı olduğu eklem sistemi yok. Gövde içersinde pil, motor ve kontrol mekanizması var.

Nasıl Çlışıyor?

Şemsiyenin çalışması motorun alttan topladığı havayı süratle yanlara itmesi mantığına dayanıyor. Hava itişi sırasında üzerinize gelecek yağmur damlaları hava taneciklerine çarpıp onları iterek üzerinize düşmesini önlüyor.

Hava Şemsiyesi

Dezanavtajarı Neler?

Öncelikli dezavantaj tabiki tahmin edebileceğiniz gibi pil ömrü. Pili yaklaşık 15-30 dakika arasında dayanabiliyor. Yani 40 dakika yağmur yağacak olursa bu alet işe yaramıyor.

İkinci sorun ise “saygı”. Eğer bu şemsiyeye sahip birisi yanınızdan geçerse sizi bir güzel yıkıyor. Tamam, “yıkıyor” biraz abartı kaçabilir fakat oldukça fazla su sıçratacağı kesin.

Sonuç olarak biraz daha geliştirilmesi gereken bu araç gereksiz bir icat olarak görünüyor gözümüze. Yine de farklı amaçlarla kullanılabilme potansiyeli ve ilham verebileceği için sitemizde yayınladık. İyi seyirler.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.