Hava Püskürtmeli Tekne Motoru

     Klasik bıçaklı tekne motorları yüzünden birçok balık ve insan yaralanmış ya da canını vermiştir. Bu durumun önüne geçecek buluş, bu tür kazaların olmasını önleyecek gibi duruyor.

     Gangyoon Chang, HoYeon Kim, Kiwon Lee & Jiman Leeisimli mucitlerden oluşan ekip, deniz canlılarının ve bazen insanların ölümüne yol açan açık bıçaklı klasik tekne motorlarına bir alternatif hazırladı. Bu alternatif, atmosferden aldığı havayı suyun içine şiddetle püskürterek su üzerinde itiş sağlayan bir sisteme sahip.

     Bernoulli prensibine dayandırılan sistem önden aldığı havayı su altında arkaya dığru şiddetle püskürtüyor ve yoğunluk farkının eklenmesiyle artan itiş gücü motora doğal bir fazladan itiş sağlıyor. (Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz)

hava_puskurtmeli_tekne_motoru_2 hava_puskurtmeli_tekne_motoru_3

 

 

 

 

 

 

     Jet motorlarının hava itiş sisteminden esinlenilen dizayna sahip motorlar ilerleyen dönemlerde soyu tehlikede bulunan canlı türlerinin bulunduğu bazı bölgelerde zorunlu olacak gibi görünüyor.

Kaynak:

1. http://www.trendhunter.com/trends/air-booster-motor

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.