Harvey Kasırgasında Yuvasını Kaybeden Karıncalar

Atlantik üzerinde gerçekleşmiş Harvey kasırgası sadece insanlara ve insanların sahip olduğu mallara değil doğada yaşyan bütün canlılara büyük zararlar bıraktı. İnsanlardan çok hayvanlara daha büyük zararlar bıraktı cümlesi yanlış olmaz. Zira kasırga sırasında çekilen görüntüler hayvanların daha çok zarar gördüğü yönünde. Bunlardan birisi de aşağıdaki video.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz karınca kolonisi birbirine tutunarak su üzerinde kalabilen bir yapı oluşturmuş. Bu karınca sürüsünü bir arada tutan şey ise karıncaların lideri olan kraliçe karınca. Evleri kasırgada yok olan karınca kolonisi kendilerine yeni bir ev kazana kadar hayatta kalma çabası içindeler. Sonuç olarak bu tür durumlara iç güdüsel olarak önceden hazırdırlar denilebilir.

Karınca kolonisi su üzerinde bu şekilde hayatta kalmayı başarırken suyla temas halinde olan karıncaların çoğunluğu boğularak ölür. Bunun olacağini bile bile kolonisini ayakta tutmak için içgüdüsel olarak bu davranışı gerçekleştirir. Sonuç olarak kolonisinin hayatta kalma olasılığını artırmış olur.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.