Haftada 4 Gün Çalışmak Neden Daha Verimlidir?

İş yaşamında şanslıysanız haftada beş gün işe gidersiniz. Bazı işlerde çalışanlar ise haftanın altı gününü iş yerinde geçirebilmektedir ancak bu durum iş yeri açısından bakıldığında gerçekten verimli midir?

İş verenler, işletmeleri için güvenilir ve deneyimli çalışanlara muhtaçtırlar. İşletmeyi harekete geçiren çalışanların mutluluğu ve işe olan sevgisi, işletmenin başarısını doğrudan etkilemektedir. Araştırmalara göre abartılı çalışma temposu işin verimini ciddi ölçüde düşürüyor.

Haftada 5 gün çalışıp cumartesi ve pazar günleri tatil yapan beyaz yakalı kitleyi ele alırsak, bu kitlede verimi artırmanın en iyi yolu haftada 4 gün çalışmak olabilir.

Haftada beş iş günü görev yapan çalışanlarınıza hafta içinde bir gün daha topluca tatil verirseniz ne olur?

  • Çalışanlar hafta içinde resmi kurumlarla olan etkileşimi için sizden izin almak zorunda kalmaz. İzin alma oranları %40 – 60 aralığında düşebilir ve verimliliğin artma olasılığı bulunur.

  • Eğer 5 gün mesainiz varsa fazladan 1 tatil günü elektrik sarfiyatınızı yaklaşık %20 oranında düşürür.

  • Eğer yemek – servis vb. hizmetleriniz varsa bu tür masraflarınız da yaklaşık %20 oranında düşer.

  • Çalışanlarınızın bir gün daha fazla tatil yapması; moral, motivasyon ve iş stresi yönünden son derece olumlu karşılanıp işe daha istekli gelmelerini ve hedeflere ulaşmada daha verimli çalışmalarını sağlayabilir.

  • Psikolojik sağlığı daha iyi durumda olan bireyler iş yerinde daha çok yaratıcı düşünce gücüne sahip olma, daha pozitif bir iş ortamı oluşturma potansiyelinde artış beklenebilir.

  • Ailesine ve kendisine daha çok zaman ayıran bireyler daha sağlıklı bir aile yapısına sahip olup kendilerini ve ailelerini daha çok geliştirebilirler.

  • Eğer bu uygulamayı bütün şirketler yaparsa günümüzün en büyük problemlerinden olan işe gidiş – geliş saatlerinde yaşanan trafik sorunlarına %10-20 oranında rahatlama sağlayabilir. (Tatil günlerinin düzenli olarak kaydığı varsayılırsa)

Bu ve buna benzer oldukça fazla artısı olan 4 iş günü Avrupa’da halihazırda oldukça yaygın biçimde uygulanmakta ve son zamanlarda Rusya, Japonya ve ABD’de de bu uygulama özel ve kamu sektöründe yaygınlık kazanmıştır. Bu nedenle mantıken haftada 4 gün çalışmak daha verimlidir.

Tatil sayısını daha insancıl yaparak verim artırmayı ilk keşfeden işveren Henry Ford olmuştur. Henry Ford’un, haftalık çalışma saatini %33 oranında azaltarak çalışanlarının daha verimli olduğunu keşfettiği ekonomist yazar Rutger Bregman tarafından ifade edilmiştir. [1]

Başarıya Ulaşacak Alanlar Hangileridir?

Bu yöntemle verim artırmada en başarılı olabilecek alanlar listesine bir çok çalışma alanı girmektedir. Özel sektör beyaz yaka alanlarının neredeyse tamamı, kamu sektöründe halkla doğrudan temas halinde olmayan arka plan memurlukları, eğitim sektöründe özel ve kamu alanlı branş bazlı eğitim yapan ortaokul, lise, üniversite kurumları, bankacılık arka plan birimleri. Bunlara ek olarak AR-GE birimleri, yazılım sektörü, araştırma laboratuvarları, danışma ofisleri, ölçüm-raporlama-denetim hizmetleri ve benzeri uzmanlık gerektiren alanlarda çalışılan sektörler, verim artırmak adına bu uygulama için haftada 4 gün çalışmak daha verimlidir denilebilir.

Kaynakça

  1. https://qz.com/work/1538194/adam-grant-and-rutger-bregman-support-a-four-day-work-week/
  2. Fotoğraf: Tyler Franta  Kapak: Glenn Carstens-Peters – Unsplash

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.