Güneş’in Özellikleri

Kutup dairelerinde yaşamıyorsanız mutlaka her gün gördüğünüz veya hissettiğiniz Güneş hakkında ne kadar bilginiz var?

Sizler için Güneş’in özelliklerini derledik. Bu yazımızda Güneş hakkında bilinen bütün özellikleri tek bir makale altında toplamayı amaçladık. Güneş hakkında merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Makalemiz yorumlara bırakacağınız soru işaretleriniz ile gelişimine devam edecektir.

Güneş ne tür bir gök cismidir?

Güneş, diğer yıldızlarla karşılaştırıldığında orta boyutlara sahip bir yıldızdır.

Güneş’in yapısında neler bulunur?

Güneş’in yapısında en çok bulunan madde %70 ile hidrojendir. Helyum ise %28 ile ikinci sırada yer alır. Karbon, nitrojen ve oksijen birlikte %1,5 ve geri kalan maddeler ise %0,5’ini oluşturur. Bunlar ağırlıklı olarak; neon, demir, silikon, magnezyum ve kükürt olarak bilinir.[1]

Güneş’in kütlesi nedir?

1,989E30kg yani 1,989 x 1030 kg’dır. Dünya’nın kütlesinin 333000 katıdır. Güneş, tek başına Güneş Sistemi’nin kütlesinin %99,86’sını oluşturur.

Güneş’in yaşı nedir?

4.6 milyar yaşındadır. Daha ayrıntılı olarak 4,603E9 yaşında denilebilir.

Güneş’in sıcaklığı nedir?

Güneş’in her bölgesi aynı sıcaklıktadır denilemez. Çekirdek kısmı yaklaşık olarak 15,6 milyon °C’dir. Yüzey sıcaklığı ise yer yer yaklaşık 5500°C ve 6000°C olarak bilinir. Güneş’in yüzeyindeki güneş lekeleri diğer bölgelere göre daha soğuktur. [2]

Güneş lekeleri nedir?

Güneş lekeleri, Güneş’in en dış katmanında yani ışık kürede oluşur. Diğer bölgelere göre sıcaklığı daha düşük olduğu için koyu renkli lekeler halinde görünür.

Güneş’in çapı nedir?

1.391.000 km’dir.

Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığı nedir?

Güneş bize belirli bir uzaklıkta bulunmaz, Güneş çevresindeki dolanma yörüngemizin eliptik olması nedeniyle yıl içinde yaklaşık olarak 5 milyon kilometre yaklaşır ve uzaklaşırız. Ancak en uzak ve en yakın olduğu zamanların ortalaması alındığında 149.600.000 km ortalama uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz.[2]

Güneş’in hareketleri nelerdir?

Güneş iki farklı hareketi yapar. Birisi kendi etrafında dönüşüdür. Güneş kendi ekseni etrafında 70.000 km/h hızla dönüş yapar ve bu işlemi yaklaşık olarak 25 günde tamamlar.

İkinci hareketi ise uzay boşluğunda Samanyolu Galaksisi’nin Avcı Kolu’nda, galaksinin merkezindeki kara deliğe doğru hareketidir.

Evet, etrafınızdaki insanlar sakin, vakur, oturaklı gibi görünüyor olabilirler ancak bu çılgın insanlar uzay boşluğunda Güneş ile beraber yaklaşık olarak 225 km/s yani saniyede yaklaşık 225km yol almaktadır.

Güneş’in fiziksel hali nedir?

Güneş, iyonize halde bulunan gazlardan oluşur. Katı veya sıvı olabilmek için fazla sıcaktır. Yani fiziksel hali için “plazmadır” denilebilir.

Güneş yanıyor mu?

Yanma, oksijen ile gerçekleşen bir kimyasal tepkimedir. Güneşte gerçekleşen şey bir yanma değil çekirdek tepkimesidir. Hidrojen atomunun çekirdekleri füzyon tepkimesi sonucunda bir araya gelerek helyumu oluşturur.

Güneş’e gitmek mümkün müdür?

Yüksek sıcaklık ve iyonize ışıma (radyasyon) nedeniyle gitmek şimdilik mümkün değildir.

Güneş’in ne kadar ömrü kaldı?

Bilim insanlarının araştırmalarına göre 4 milyar yıl daha ışımaya devam edecek.

Lütfen aradığınız soruyu bulamadıysanız yorumlar kısmından ya da “Merak Ettikleriniz” bölümümüzden bize iletiniz.

Kaynakça

  1. http://coolcosmos.ipac.caltech.edu/ask/4-What-is-the-Sun-made-of-
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/Güneş

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.