Güneş Tutulması İçin Gözlem Kutusu Yapın!

20 Mart 2015 parçalı güneş tutulmasını izlemek istiyorsanız bu yazıda uygulayacağınız projeden faydalanabilirsiniz. Güneşe çıplak gözle bakmanız gözünüze zarar verir. Röntgen filmi, disket ve mürekkepli su içinden bakmanız gözünüzü parlak ışıktan korur fakat zararlı ışınların tamamını engelleyemez. Özellikle bu tür araçlara güvenerek uzun süreler (2 saniyeden fazla) gözünüzü güneşte tutmanız, siz farkında olmasanız bile gözünüze oldukça zarar verir. Bu tür yan etkilerin önlenmiş olduğu filtreleme gözlükleri ise her zaman ulaşılabilir olmamaktadır. Bu durumda güneşin önünden cisim geçişleri gibi durumlarda gözünüzü güneşe doğrudan maruz bırakmadan olayları izlemenin en iyi yolu aşağıdaki çizimde gördüğünüz aracı yapmaktır.

Güneş Tutulması Gözlem Kutusu     Solda çizimini gördüğünüz araç, güneş ışınlarının gözünüze direkt ulaşmasını engelleyerek sağlıklı bir gözlem yapmanıza olanak sağlar. Güneş gözlem aracını yapmak istiyorsanız aşağıdaki malzemelere ihtiaycınız olacaktır.

– Bir adet orta boy (~60x60x50cm) kapanabilir koli.
– Alüminyum folyo (eğer bulunmazsa parlak paketler kullanılabilir)
– Bir adet A4 kağıdı.
– Toplu iğne.
– Yapıştırıcı.

Soldaki şekilden numaralarla işaretlenmiş bölümleri bularak anlatımı görsel olarak inceleyiniz.

     Yapılışı:
Kolinizin herhangi bir yan yüzeyinde biraz sağ tarafına elinizdeki alüminyum folyonun kapatabileceği büyüklükte bir delik açın[1]. Alüminyum folyoyu deliğin üzerine kolinin dışından deliği kapatacak şekilde yapıştırın[2] (…ya da jelatin kullanıyorsanız parlak yüzeyi dışarıya bakacak şekilde kolinin yanındaki deliği dışarıdan kapatacak şekilde yapıştırın.). Folyonun tam ortasına 1mm çapında dairesel bir delik açmak için toplu iğneyi bir defa batırın ve toplu iğne içerideyken dairesel hareket yaparak deliğin tam yuvarlak olmasını sağlayın ve iğneyi çıkarın[3]. Alüminyum folyonun hemen soluna gözlem için bir delik açın, deliğin çapı isteğinize göre 1,5-2cm olabilir.[4]

Kolinin iç kısmına folyoyu yapıştırdığınız yüzeyin tam karşısına  temiz bir A4 kağıdı yapıştırın[5]. Görüntü bu kağıdın üzerine, çizimdeki [6] numara ile işaretlenen şekil gibi düşecektir. Açık gri olan kısım Güneş Diski’dir. Güneş Diski’nin üzerindeki siyah bölge ise Ay’dır. Eğer hazırladığınız sistemde görüntü küçük ise folyodaki iğne deliğinin genişliğini artırmayınız, genişlik arttıkça görüntünün kalitesi bozulur.

Eğer tüm işlemleri tamamladıysanız kutunun kapaklarını içeriye hiç güneş ışığı almayacak şekilde kapatın.

     Gözlem:

     Kutuyu konumlandırırken güneşe sırtınızı dönmeniz gerekir. 4 numara ile gösterilen gözlem deliğine bakarak güneşe sırtınızı dönün ve alüminyum folyoya açtığınız iğne deliğini kapatmadan Güneş Diski’nin A4 kağıdının ortasına düşmesini sağlayın ve kutuyu sabitleyin. Sabitleme işleminin ardından 4 numara ile gösterilen delikten gök olayını gözlemleyebilirsiniz. Güneşin hareketine göre kutuyu yeniden konumlandırmanız gerekebilir.

Kullanım Koşulları

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.