Güneş Ocağı Kullanarak Eksi On Beş Derecede Yemek Pişirmek

     Güneş ışınları soğuk havalarda ısıtmıyormuş gibi hissettirse de yaydığı ışınları mercek veya aynalar yardımıyla tek bir noktaya odakladığınız zaman dünyanın her neresinde olursanız olun bulutlar güneşi kapatmadığı sürece yüksek sıcaklık elde etmeniz mümkün. Bunun en iyi örneğini ise aşağıdaki videodan görebilirsiniz. Video Finlandiya'nın güneyinde yer alan ve Finlandiya'nın başkenti olan Helsinki'den çekilmiş. Helsinki 60° Kuzey ve 25° Doğu koordinatlarında bulunmasına ramen ilkbahar başlarında Helsinki'de yemek pişirmek için gerekli sıcaklık elde edildiğine göre Türkiye'nin ekvatora daha yakın olması ve özellikle güneşlenme süresinin uzun olması yardımıyla bu tür alternatif enerji sistemlerin ülkemizde daha fazla tercih edilmesi gerekmektedir. Doğalgaz gibi pahalı ve havayı kirleten enerji kaynaklarını kullanmak veya odun kömür gibi yine havayı kirleten enerji kaynaklarını kullanmak yerine temiz enerji kullanmak çok daha karlı ve temiz olacaktır. Güneş ocakları hakkında sitemizde bulunan bir başka yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Güneş Ocağı Kullanarak Eksi On Beş Derecede Yemek Pişirmek” için 3 yorum

 • Avatar
  06 Haziran 2012 tarihinde, saat 16:54
  Permalink

  @Nusret
  Eğer isterseniz burada youtube bağlantılarında verdiğiniz iletişim adreslerini paylaşabilirsiniz. İnsanların bu tür araçları nereden temin edeceklerini bilmemeleri önemli bir sorun.

 • Avatar
  06 Haziran 2012 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Tüp, mangal kömürü, odun kullanmadan ızgara, kızartma yapabilir, yemek pişirebilirsiniz. Çayınızı, kahvenizi güneş enerjisinde demlemenin farkını yaşayın. Enerji kaybı, çevre kirliliği, duman yok. Tarlada, bağda, yaylada, bahçede, piknikte, parkta, elektrik, doğalgaz, lpg tüp olsa da olmasa da, güneş olan her yerde, yaz ve kış güneşin olduğu her zamanda. Mangal yakmak için zaman ve para harcamayın.
  Yangın tehlikesine artık son.
  GÜNEŞ ENERJİSİ İLE PİKNİK YAPMAK DAHA DOĞAL.
  TENCERELERİNİZ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE KAYNASIN.
  http://www.youtube.com/watch?v=aieOPoNx56s

Bir cevap yazın