Güneş Işığı ile Yemek Pişirmek

     Enerji bulma konusunda önemli problemler yaşayan hatta enerji için birbirini öldürmekten çekinmeyen dünya insanları, alternatif enerjiye yönelmede oldukça orjinal fikirler üretebiliyor. Bunların ilginç örneklerinden biriside solda gördüğünüz (büyütmek için resmin üzerine tıklayın) güneş ışınlarını tencerenin altına odaklayan "güneş pişiricisi".

     Güneş pişiricisi, güneşten aldığı ışınları tencerenin altında toplayarak tencerenin ısınmasını sağlayan, çok basit bir sisteme sahip. Sistem, gökyüzüne çevrildiği zaman güneşten alınan ışınlarıbir noktada toplayacak şekilde hazırlanmış bir çanak düzeneğinin ortasına yerleştirilmiş tutacaktan ibaret. Çanağın iç kaplamasında ise aynalar kullanılmış, ışığın toplandığı bölge ise tüm dalga boylarındaki ışığı absorbe edebilen siyah renkli maddeden yapılmış. Ayarlanabilir çanak sayesinde sürekli güneşe bakacak şekilde ayarlanabiliyor. Günümüz teknolojisi ile birleştirilirse sürekli güneşi takip eden bir sistem yapmak zor değil.

     Bu çaplı bir düzenek üzerine konulan tencereyi 100 derecenin üzerine kadar kısa sürede ısıtabiliyor. Aracın tek kısıtlılığı sadece gündüz vakitlerinde çalışabilmesi, yine de bu kısıtlılığı ekonomiye katkısı olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu tür enerji kaynaklarını kullanmak sadece ekonomiye değil çevrenin korunmasına da önemli katkılar sağlamaktadır.

Aşağıdaki videodan ise tam dairesel bir çanak ile yapılan sıcaklık testini izleyebilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.