Grafen: Dünyanın En Güçlü Materyali

     Grafen, karbon atomlarından oluşan atomik boyutlu petek desenli nanoteknolojik bir malzemedir. Grafen temelde bir karbon allotropudur. Levha şeklindedir ve bal peteğindeki gibi altıgen olarak dizilim yaparak bir düzlem oluşturur. Grafen, Hanns-Peter Boehm tarafından grafit ve suffix -ene kullanılarak üretilmiştir ve ismini de bu iki malzemenin isimlerinin bileşimi ile almıştır (Grafen).

     Grafende karbon – karbon arası bağ uzunluğu 0.142 nanometre olarak ölçülür. Bal peteği görünümlü yapısı Raman raman ve Rayleigh rayleigh gibi güçlü mikroskoplar kullanılarak kanıtlanmıştır.

     Grafen; kaydırma, epitaksiyel büyütme, silisyum-karbon ve kimyasal ayrıştırma yöntemleri ile üretilmekte veya sentezlenmektedir. Diğer bütün malzemelerin aksine grafen, iki boyutlu olan tek malzemedir. Diğer bütün cisimlerin eni boyu ve yüksekliği bulunurken grafen saece en ve boya sahip olan bir atomik örtüden ibarettir.

     Grafenler günümüzde elektronikte, depolamada, güçlendirmede, kimyasal işlemlerde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Grafen teknolojisini kullanarak önemli boyutlarda elektrik depolayan pillerin yapımı üzerinde çalışmalar halen yürütülmektedir. Aynı zamanda grafen dünyanın en güçlü materyali olarak da bilinmektedir.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.