Google Project Glass ile Neler Geliyor?

     Google bu sefer sadece bilim-kurgu filmlerde gördüğümüz dijital gözlüklerden üretmeyi planlıyor. Ürün şu an için proje aşamasında fakat yapılmak istenilenler aşağıdaki videoda anlatılmış durumda.

Proje ile sürekli Google hesabınıza bağlı bulunan gelişmiş bir gözlük tasarlanıyor. Gözlüğün üzerinde ses kaydedebilen, görüntü alabilen ve nerede olduğunuzu uydular aracılığı ile anlayabilen bir sistem olacak. Tabi bu kadar gelişmiş bir gözlüğü yapmak ne kadar gerçekçi bilinmez fakat günümüz teknolojisi sayesinde bu mümkün.

     Google Project Glass Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

      Google Project Glass, normal gözlükler gibi kulaklara ve burun üzerine otruacak ve camları şeffaf ekranlardan oluşacak. Ekranlar kendilerini üzerinden tutan elektronik sistemlerden oluşuyor. Ekranların göz izleme ve baktığınız yeri tespit etme yeteneği bulunuyor ve sağ tarafında küçük bir kamera bulunuyor. Gözlükler ses tanıma yeteneğine sahip olacak ve konuşulanları (şimdilik sadece ingilizce) kelimelere dökebilecek. Örneğin ufak bir not yazmak için önce "Note" demeniz ve ardından notunuzu sesli olarak söylemeniz yeterli. Eğer notunuzun hatırlatma için kullanılmasını istiyorsanız tarih eklemeniz yeterli olacak. Gözlük sayesinde gitmek istediğiniz bir yere yönlendirme alabilir, kaza veya bakım sebebiyle kapanan yollar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında başınızı gökyüzüne kaldırdığınız anda tahmini hava durumunu hatta yağış ihtimalini yüzde oranı ile alabileceksiniz. Video, ses kaydı yapabilen araç, fotoğraf çekimi yapıp anında Google Plus hesabınızda paylaşma olanağı sunuyor. Gözlük, arkadaşlarınızla sesli veya görüntülü iletişim kurmanızıda sağlıyor.

 

     Gözlüğün Olası Sınırlılıkları Nedir?

     Gözlüğün tahmini sınırlılıkları da bulunuyor. Ön görülen sınırllılıkların başında internet bağlantısı olmadan bir işe yaramayacak olması ihtimali başı çekiyor. Bunun yanında bluetooth gibi yavaş bir iletişim sistemi ile interneti olan bir telefona bağlı olma zorunluluğu taşıması gerekebileceği tahmin ediliyor. Günümüz teknolojisiyle dahi gözlüğün işlem merkezinin yeterince küçültülemeyeceği tahmin ediliyor, bu görüşün sebebi olarak pil boyutlarının bir türlü küçültülememiş olması problemi başı çekiyor.

Sonuç olarak söylentilerle başlayan projenin Google tarafından doğrulanması insanlarda heyecan yaratmış durumda ve bu proje oldukça ilgi çekecek gibi görünüyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.