Goodyear Oxygene – Yosun Tekerlek

Gelecekte dünyaya daha az zarar verecek tasarımların gittikçe daha çok öne çıktığı teknolojik gelişimlerde insanoğlu artık yavaş yavaş doğaya yenik düştüğünü kabullenmeye başladı. Sanıyoruz bundan sonraki tasarımlar daha fazla doğanın bir parçası gibi durmak zorunda kalacak.

Goodyear isimli lastik firması yeni bir tekerlek konsepti geliştirdi. Öyle ki bu konseptte tekerleğin jant bölümü yok. Bunun yerine ışığı geçirebilen ve içinde dünyadaki oksijenin %70’inin üretilmesinden sorumlu olan yosun bulunuyor. Bu sayede tekerlek, aracın atmosfere salmak zorunda kaldığı karbondioksidin bir miktarını temizliyor.

Lastik tasarımına göre içine tam da yosunun ihtiyacı kadar su alıp su girişini kapatabiliyor. Böylece yosunun fazla su alıp çürümesinin önüne geçiliyor. Lastik ne kadar sessiz, ne kadar konforlu ya da ne kadar ekonomik bilmiyoruz ancak oldukça çevreci olduğunu söylemek mümkündür.

Neden Yosun?

Yosun bütünsel yapıda bir organizma değildir. Yosunun çok küçük parçasından bile tonlarca yosun elde etmek mümkündür. Yani hayatta kalma becerisi son derece yüksektir. Lastiğin içinde, lastiğin yüksek hızla dönüşü sırasında yosun büyük bir santrifüj etkisi altında kalacaktır. Bu sırada belki de paramparça olabilir ancak hücrelerin tek başına hayatta kalma becerisi sayesinde yosun asla ölmeyecektir.

Ayrıca bu bir tekerlek şeklinde terrariumdur. Terrarium içinde biraz nem, biraz mineral kaynağı ve canlı yapı taşıyan küçük ve atmosferden soyutlanmış kapalı kaplardır. Bu tekerlek için de terrarium demek yanlış olmayacaktır.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.