Glikoz Şurubunun ve Şekerin Faydaları

Şekerin zararlarını bu yazımızda, glikoz şurubunun zararlarını ise bu yazımızda konuşmuştuk. Gelen ziyaretçilerimizden bazıları bizi yazılarımız konusunda uyararak abarttığımızı söylediler. Biz de buna atfen glikoz şurubu ve şekerlerin faydalarını hazırladık.

1. Sineklere Tuzak Kurun:

Bir su bardağı şeker ya da çeyrek çay bardağı glikoz şurubu ile 1lt suyu kaynatın ve kaplara bölerek odalarınıza yerleştirin. Her türlü sinek (sivri, kara…) kabın içinde ölmüş olacaktır.

2. Çıkmayan Çimen ve Kan Lekesi:

Kıyafetleriniz kan veya çimen lekesi olduysa dert etmeyin, glikoz şurubu çimen lekesine sebep olan renk pigmentlerinin arasına girerek kıyafetten ayrılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kıyafetteki kan hücreleri bu kadar yoğun glikoz şurubuna dayanamayarak parçalanacaktır ve kıyafetleriniz temizlenecektir.

3. Blaps Mortisaga’ lardan Kurtulun:

Blaps cinsi bilimum hayvan aslında ülkemizde karafatma olarak bilinir fakat 100 ün üzerinde çeşidi vardır. Ülkemizde görülen genellikle Mortisaga dır. Eğer evinizde bu canlılardan çıkıyor ve siz rahatsız oluyorsanız çözüm şekerde. Yarım çay bardağı şekeri ikiye bölün ve bir kısmına böcek öldürücü sıkın üstünü karbonat ile kaplayın, onun da üstüne kalan normal şekeri yayın.

4. KClO3 (Potasyum Klorat) ve H2SO4 (Sülfirik Asit) Kullanarak Mükemmel Deney Yapın

Eğer kimya veya fen ve teknoloji öğretmeniyseniz öğrencilerinize mükemmel bir deney yapabilirsiniz. Öncelikle güvenlik önlemi olarak deneyi sınıf dışında yapmanız tavsiye edilir. Toz KClO3  ve toz şekeri birbirine iyice karıştırın üstüne birkaç damla H2SO4 damlattığınızda 2000ºC sıcaklık elde edebileceğiniz, ateşlerin fışkırdığı bir tepkimeye şahit olabilirsiniz. (Deney ısıya dayanıklı cam kapları çatlatacağı için porselen kullanınız.)

5. Kaleminiz Yoksa Kalem Üretin

Toz şekere H2SO4 damlatırsanız şekeriniz bir süre sonra yazabilir kömür parçasına dönüşecektir. Üstelik yazılar silgi ile silinebilir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.