Geissler Tüpleri ve Gazların İletkenliği

Geissler tüpleri ile genellikle ilkokul, lise veya üniversite laboratuvarında mutlaka karşılaşmışsınızdır. Genellikle 3 faklı soygaz hapsedilmiş iletken uçları bulunan 3 tüp ve üzerinde elektrik dağıtmaya yarayan bir kol bulunur.

Bu düzeneğin çalışma amacı eğitim alan bireylerin gazların da elektrik ilettiğini gözleri ile görmesi. Tabi yıldırım ve şimşek olaylarında gazların elektrik iletimini aslında defalarca görmüşüzdür fakat kabloları göremediğimiz için bu konuda somutlaştırma yapmak belki zor olabilmektedir.

Geissler tüplerini kullanarak gazların elektrik iletim deneyini yapmak istiyorsanız sahip omlanız gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • Bol miktarda kablo.
  • Geissler tüpleri.
  • İndüksiyon bobini.
  • Yüksek akım verebilen sigortalı bir güç kaynağı.

Aşağıdaki indüksiyon bobinini inceleyiniz.İndüksiyon Bobini

Çalıştırılması

İndüksiyon bobininin 1 numara ile işaretlediğimiz kısmına indüksiyon bobini için belirlenmiş ve üzerinde yazan maksimum voltajı yükleyiniz. 3 numara ile işaretlediğimiz bölümden çıkış alarak geissler tüplerinizi kutup farketmeksizin bağlayınız fakat dikkat etmeniz gereken nokta geissler tüplerinizin temel bağlantı noktası ile dağıtıcı kolu temelde sürekli bağlantıda tutmamanız. Dağıtıcınızın üzerinde elektrik bulunmalı.

Tüm bağlantıyı düzenledikten sonra 2 numara ile işaretlediğimiz kol üzerinde ayarlama yapmaya başlamanız gerekir. Çok yavaş çevirerek aradaki hava boşluğunu minimuma indirmelisiniz fakat tamamen yaslamamalısınız. Bu sırada yüksek voltaj sesi gelerek sizi korkutabilir fakat endişe etmenize gerek yok herşey kontrol altında. Bu sırada 3 numaralı bölümdeki meta uçlar arasında yüksek voltajlı bir ark boşalması başar, havada yıldırım görüntüsü oluştur. Eğer bunu başarmışsanız düzeneğiniz amacına ulaşmış demektir. Artık tek yapmanız gereken dağıtıcı kola verdiğiniz elektriği tüplere yaklaştırmak.

Bu arada dikkat etmeniz gereken nokta bu düzenek çalışır vaziyetteyken hiçbir metal malzeme ile temasınızın olmaması. Zira topraklanıyorsanız ark üzerinize atlayabilir. Bu öldürücü olmaz ve canınız yanmaz fakat kalbinizde pil varsa öldürücüdür. Lütfen dikkat ediniz.

Bilim Teknoloji

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.