Yapılmış En Gerçekçi Robot Kuş : SmartBird

Ana sayfa Forumlar Teknoloji Genel Tartışma Yapılmış En Gerçekçi Robot Kuş : SmartBird

Etiket: 

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Avatar BT tarafından 6 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #6685
  Avatar
  BT
  Görevli

  Alman endüstriyel kontrol ve otomasyon firması Festo tarafından üretilen robot ‘SmartBird’ (akıllı kuş), gerçek bir martıya olan benzerliği ile görenleri hayrete düşürüyor.

  PhysOrg.com’un haberine göre, SmartBird, uzaktan kumanda ile çalışsa da sürekli kontrol gerektirmiyor. Kuşu kullanan kişinin, sadece kalkma ve inme emrini vermesi ya da gitmesi gereken yönü belirlemesi yetiyor. Yaklaşık 2 metre kanat açıklığına ve 450 gram ağırlığa sahip olan robot, üzerindeki kamera ve algılayıcılar sayesinde nasıl uçacağını kendisi belirleyebiliyor.

  SmartBird’ü bugüne kadar yapılmış, kanat çırparak uçan cihazlardan farklı kılan; çok fazla yönlendirmeye ihtiyaç duymadan uçabilmesi ve gerçek bir kuş gibi hareket edebilmesi. Kanat çırpan başka robotların aksine yönünü tayin etmek için kanatçıkları değil, gövdesini kullanan SmartBird, gerçek bir kuş gibi vücudunu eğip bükerek istediği tarafa uçabiliyor.

  Havadayken rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanabilen SmartBird’ün askeri operasyonlarda ‘casusluk ve gözetleme’ görevleri alabileceği belirtiliyor. Merkezi, Almanya’nın Esslingen kentinde yer alan Festo, hayvanların birebir benzerlerini üretebilen bir robot şirketi olarak biliniyor. Alman firma, daha önceki çalışmasında fil hortumunun gerçekçi bir robotunu üretmişti.

  Video : http://www.youtube.com/watch?v=fhPMnxZNZ6k

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.