Windows 10 Etkin Bölüm Nedeniyle Boot Olmayan İşletim Sistemi

Ana sayfa Forumlar Yazılım Dünyası İşletim Sistemleri Windows 10 Windows 10 Etkin Bölüm Nedeniyle Boot Olmayan İşletim Sistemi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Avatar aunl tarafından 1 ay 3 hafta önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    aunl
    Görevli

İnternette Bulamadıklarınız: “Merhaba acil yardımınıza ihtiyacım var. Windows 10 yüklü bilgisayarımda bilgisayar yönetimi bölümünden disk yönetimi sekmesinin içinde C sürücümü içinde işletim sistemi yüklü diye düşünerek “Etkin” hale getirdim. Şimdi sistemi boot etmek bir kenara, sistem onarma, geri yükleme gibi fonksiyonlar da çalışmıyor, MS-DOS bile C: sürücüsünü seçemiyor lütfen yardım edin.”

Sorununuzun çözümü son derece basit rahat olabilirsiniz hiçbir veri kaybetmediniz.

1. Harddiskinizin etkin bölümü C değil “Sistem Ayrıldı” isimli bölümdür. Bu bölümün içinde boot adresleri bulunur. Yani aslında “Etkin” kısım burası olmalıydı.

2. Harddiskinizi sökün ve bir başka bilgisayara 2. harddisk olarak takın ve bu bilgisayarı kendi işletim sistemini boot edecek şekilde başlatın.

3. Bilgisayarım üzerine sağ tıklayın ve “Yönet” e tıklayın.

4. Açılan pencerede sol tarafa “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayın.

5. Disk 0 büyük olasılıkla bu bilgisayarın harddiskidir ancak iyice emin olmak için boyutlarını karşılaştırın.

6. Sizin harddiskiniz Disk 1 olarak görünüyor olabilir. Bu diskin C sürücüsüne bakın ve “etkin” etiketinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer etkin etiketi varsa “Sistem Ayrıldı” bölümünü sağ tıklayıp “Etkin Olarak İşaretle” seçeneğini seçin.

7. Tekrar Disk 0’ın sistem ayrıldı bölümünün “Etkin” olduğundan eminseniz bilgisayarı kapatın.

8. Kendi harddiskinizi kendi bilgisayarınıza takın ve işlem tamam. Eskisi gibi!

aunl

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.