Türkiye'nin Özel Konumu ve Sonuçları – Sınırları ve Gümrük Kapıları

Ana sayfa Forumlar Doğa Bilimleri Coğrafya Türkiye Coğrafyası Türkiye'nin Özel Konumu ve Sonuçları – Sınırları ve Gümrük Kapıları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Avatar BT tarafından 4 yıl 11 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8120
  Avatar
  BT
  Görevli

  Türkiye’nin Özel Konumu ve Sonuçları

  1. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında kavşak noktasıdır. Bu duruma bağlı olarak ticari, kültürel, siyasi, ekonomik, jeopolitik önemler taşımaktadır.
  2. Önemli ticari yollar Türkiye’nin üzerinden geçer (İpek, Baharat yolları)
  3. Zengin yer altı kaynaklarına sahiptir.
  4. Önemli boğazlara sahiptir : İstanbul ve Çanakkale boğazları.
  5. Üç tarafı denizlerle çevrilidir.
  6. Dağlar doğu-batı doğrultusunda uzanır, buna bağlı olarak geçitler genellikle kuzey-güney doğrultuludur. Bu durum denizlerden iç kesimlere ulaşımı güçleştirir, deniz etkisi iç kesimler ulaşmaz.
  7. Ortalama yükselti fazladır, buna bağlı olarak akarsu potansiyelleri yüksektir.
  8. Türkiye’nin gerçek yüzölçümü 814.578 km2 , izdüşüm yüzölçümü ise 779.452 km2dir. Aradaki fark ülkemizin engebeli olmasından kaynaklanır.

  Türkiye’nin Sınırları ve Gümrük Kapıları (Ayrıntılı) :

  1. Bulgaristan : Kara sınırımız 269 km dir.Dereköy (Kırklareli) · Hamzabeyli (Edirne) · Kapıkule (Edirne) gümrük kapıları vardır, Kapıkule Avrupa’ya açılan en işlek kapıdır. Demiryolu bulunur.
  2. İran : Kara sınırımız 454 mk dir. Gürbulak, Esendere ve Kapıköy güümrük kapıları vardır. Ağırlıklı olarak Gürbulak kullanılır, bunun haricinde Kapıköy kapısında demiryolu bağlantısı bulunur.
  3. Yunanistan : Kara sınırımız 212 km dir. İpsala, Uzunköprü, Karaağaç gümrük kapıları bulunur.
  4. Suriye : 877 km ile en uzun kara sınırına sahip olduğumuz ülkedir.  Birçok gümrük kapısı vardır; Yayladağı (Hatay)  · Cilvegözü (Hatay) · Islahiye (Gaziantep) · Çobanbey (Gaziantep) · Karkamış (Gaziantep) · Öncüpınar (Kilis) · Akçakale (Şanlıurfa) · Ceylanpınar (Şanlıurfa) · Mürşitpınar (Şanlıurfa) · Şenyurt (Mardin) · Girmeli (Mardin) · Cizre (Şırnak). Bunlardan en işlek olanı Öncüpınar (Cilvegözü) dır. Suriye ile demiryolu bağlantımız vardır.
  5. Gürcistan : Kara sınırımız 276 km dir. Türkgözü (Ardahan) · Sarp (Artvin) kapıları bulunur.
  6. Ermenistan : Kara sınırımız 316 km dir.  Akyaka (Kars), Alican (Iğdır) kapıları bulunur. Demiryolu ulaşımı vardır. Ermenistan ile aramızdaki politik meselelerden ötürü gümrük kapalıdır.
  7. Nahcivan : 18 km kara sınırımız bulunur. Dilucu (Iğdır) tek kapıdır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.