Progressive Death Metal, metal müziğin evrimindeki son halka olabilir.

Ana sayfa Forumlar Görsel ve Müzikal Bilimler Müzikal – Ritmik Bilimler Progressive Death Metal, metal müziğin evrimindeki son halka olabilir.

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 3 yıl 1 ay önce Avataraunl tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #11185
  Avataraunl
  Moderatör

  Progressive kelime kökeni olarak ileriye dönük, gelişime açık anlamına gelir. Yapılacak işin ucu açık gibi görünse de Progressive Death Metal türünde müzik üretenlerin ortak birer noktaları var. Progressive Death Metal türünde müzik yapan müzisyenlerin yaptıkları müzikler Mozart, Beethoven, Chopin, Rachmaninov vb. müzisyenlerin yaptığı müzikler kadar grift notalar içeriyor. Üstelik kullanılan enstrümanın ürettiği taşlanmış sese rağmen saniyede basılan 20 civarındaki notadan bir kakafoni çıkmıyor. Aksine ortaya çıkan ses birbiriyle tamamen uyumlu ve sürükleyici olabiliyor. Bu kadar karmaşık notanın üretildiği FreeJazz dışında başka bir alan var mı bilmiyorum fakat Progressive Death Metal türünde üretilen müziklerin diğerlerine göre daha fazla emek içerdiği ortada.

  İkinci nokta ise Progressive Death Metal türündeki müziklerde yumuşak geçişlerin olduğu ve enstrüman açısından daha zengin olduğu göze çarpar. Progressive Death Metal; birisi akor, diğeri riff, arkada baterist ve bass gitarist den oluşan “boyband” değildir. Progressive Death Metal’in özllikle stüdyosunda bir senfoni orkestrası gereklidir. Yapılan müzikler bir anda klasik veya lirik tarza bürünebilir.

  Günümüzde metal müzik eskisi kadar dinlenmiyor. Kitleler pop, rock ve elektronik müziğe kaymış durumda. Tabi eski tip metal müzikleri ben de dinlemiyorum. Özellikle Gain’ın sonuna kadar açılıp tamamen metalik renklerde üretilmiş müzikler artık demode ve sıkıcı geliyor. İnsan dinlediği müzikte biraz daha sanat arıyor ve aynı anda ileri seviye sanat + zaman zaman brutal vokal + zaman zaman full gain + zaman zaman ipeksi ses tonu + zaman zaman senfoni orkestrasının yumuşak girişi ve zaman zaman akustik gitarın berrak şırıştısını içeren ve bunların tümünü aynı müziğin içinde harmanlayan ve insana çok sevdiği bir RPG bölümünün hikayesini yaşatabilen ender müziklerden olmayı başarıyor.

  Progressive Death Metal, gelişime açık adına rağmen onu üretenlerin bu denli birbirine yakın oluşu aslında onun hedefinin doğal olduğunu, suni olmadığını kanıtlıyor. Bütün Progressive Death Metal üreticileri aynı yönde akış elde ettiğine göre metalin doğal evrimi bu yönde olacak.

  Dikkat ettiyseniz bu müzik türünü dinleyenlerin sayısı da metal müzik yeni yeni piyasaya çıktığı sıralarda takipçilerinin çok az olması anlarını yaşıyor. Henüz farkedilmiş, sevilmiş değil. İnsanlar keşfedemedi fakat en çok yükselmesini beklediğim metal müzik türü bu diyebilirim.

  Aşağıda en sevilenlerinden birkaç video veriyorum.

  Opeth – Ghost of Perdition: Bu müzikte sert bir başlangıç var ve yavaş yavaş yumuşadığını, sakinleştirici bir müzik haline geldiğini görüyoruz. Özellikle rifflerdeki ve notalardaki sanata dikkat ediniz.

  AN ABSTRACT ILLUSION – Chameleon of the Clouds: Bu müzikte orta sertlikte bir başlangıç ardından sakinleşmeyle devam ederek aniden sertleşip sonrasında elektronik enstrümanlar yardımıyla gelişerek senfonik akustik enstrümanlarla parçayı tamamlıyor.

  Bu örnekler gelişmiş olanlarıydı fakat bu aşamaya nasıl gelindi biraz araştırmak lazım.

  Özellikle Children of Bodom isimli grup sololarında Mozart kullanmaya başlayınca bu müziğin doğuşu bir ihtiyaç halini aldı. Özellikle klasik müzik kalitesini metalde yaşamak isteyenler Progressive Death Metali kurdu dersek yanlış olmaz. Özellikle Children Of Bodom – Black Widow parçasını dinlemenizi öneririm. 01:00 dan itibaren giren melodi bir aşağısında verdiğimiz videonun 07:58 saniyesinden itibaren çalınmaktadır. Tabi aşağıdaki müzik bir Progressive Death Metal değil fakat onun doğmasına yardım eden ve dikkatleri metal müziğe yeniden çeken bir çalışma.

  Bu işlem aslında bir girişm oldu fakat yeterli bulunmadı çünkü 4 enstrümanla aynı kaliteyi bu sertlikte buluşturmak imkansızdı. Metal müziğin sertliğini kırıp duygusal dokunuşlarla buluşturan  müzik türü olan Progressive Death Metal bence metal müziğin evriminin son halkası olabilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.