Ölçme Türleri

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8097
  AvatarBT
  Görevli

  Ölçmenin 3 türü bulunur : Doğrudan, dolaylı ve türetilmiş.

  Doğrudan (Temel) Ölçme : Özelliği ölçerken ölçülen özellik ile aynı özelliklere sahip araç kullanılmasına denir. Kulaç, karış, adım ile uzunluk, el ile sıcaklık ölçme. Mezuru ile uzunluk, terazi ile kütle ölçme buna dahildir. Fiziksel görünüş, psikomotor davranış gözlemleme,… gibi örnekler verilebilir. Kısaca bir özelliği başka bir özellik kullanmadan ölçmeye denir. Uzunlukla uzunluk, ağırlık ile ağırlık, vb.

  Dolaylı Ölçme : Bir niteliği ölçmek için o niteliği doğrudan etkilemeyen bir özelliğine dayanarak ölçmeye denir. Örneğin civalı termometrede ortam sıcaklığı civayı genleştirir, civa kabından taşıp kılcal boru üzerinde yükselir, bu yükseklik sıcaklığı gösterir. Benzer örnekler ; zeka testi, başarı testi, tutum testi, yaylı kantar ile ağırlık ölçümü… gibi.

  Türetilmiş Ölçme : Birden fazla ölçümün etkileşimi sonucu yeni bir ölçüm oluşturan ölçme işlemidir. Örneğin dikdörtgen bir tarlanın kısa ve uzun kenarları çarpımı alanının bulunmasıdır. Genelde formüle dayalıdır. Örnek olarak hız ölçümü, varyans hesaplama gibi verilebilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.