Okulların Geç Açılması

Ana sayfa Forumlar Eğitim Bilimleri Okulların Geç Açılması

 • Bu konu 3 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 4 yıl 9 ay önce AvatarBT tarafından güncellenmiştir.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10372
  AvatarÖğretmen Tolga
  Katılımcı

  Merhaba herkese, bir öğretmen olarak okulların ticaret ve turizmin kayıplarını azaltması uğruna eğitimin kayıplara maruz bırakılmasından bahsedeceğim.

  Öncelikle bizlere yazın 3 ay tatil verilmediğini, bu tatilin çocuklara verildiğini bildirmek isterim. Ayrıca bana göre çocuklar yazın bizim okula geldiğimiz 1 aylık fazladan dönemde okula gelmeliler fakat görünen o ki ülkemizde eğitimden daha değerli olan şeyler varmış.

  Artık şundan eminim: Yaz Tatili Asla Kısaltılmayacak.

  Ben arada bir devletin kanallarına öneri gönderiyorum ama “iletildi”, “ilgili birime aktarıldı” deniliyor tabi boş konuşuyoruz. Yaz tatillerinin çocuklara 3 ay verilmesini her zaman eleştiriyorum.

  Nedenlerim şöyle:

  1. Çocuklar okuldan soğuyor.

  2. Çalışması yavaşlamış olan beyinlerini canlandırmak için uzun çabalar harcıyoruz.

  3. İlk okul 1. sınıf öğrencileri 2. sınıfa başlarken okuma yazmayı unutmuş olarak geliyor. Tabi bunda ailelerin çocuklarını ilgisiz bırakması da bir neden.

  4. Yaz tatilinin rahatlığına alışan öğrenci ders bombardımanı altına girince afallıyor.

  Ülkemizde kurtuluşun tek yolu bilim, teknoloji ve bunların eğitimi.

  Fakat bu sezon gördük ki turizm sektörünün kayıplarını telafi etmesi için gözünü kapatmadan eğitimden zaman çalındığını gördük. Diyecek söz bulamıyorum. Eğitimi bu kadar geri plana itmek, bilime düşman olmak neden çözemedim.

  Eğitime inananlara saygılarımla.

  #10374
  AvatarBT
  Moderatör

  Fikirlerinizi doğru bulmama karşın yaz tatili konusunda size katılmıyorum.

  Öğrencilerin 3 aylık tatil yapması sadece Türkiye’de olan bir durum değil. Genel olarak öğrencilerimizin toplam saate vurulduğunda diğe ülkelerin öğrencilerini kat kat geçtiğini de görürüz.

  Çok fazla okul saati ve yılda fazla okul günü olması öğrencilerimizi sıkmaktadır. Diğer ülkelere göre okuldan kaçma oranının yüksek oluşu da buna bağlıdır.

  Finlandiya gibi eğitim devlerinin programına bakarsanız öğrencilere bol teneffüs verildiğini ve günde 5 saatten fazla ders verilmediğini görürsünüz.

  Bu az çalışmaya rağmen Finlandiya’da öğretmenlerin yıllık geliri günümüz itibariyle 180.000TL dir. Üstelik öğretmenler yüksek lisans ve doktora yaparak bu gelirir 250.000TL ve üzerine taşıyabilmektedirler. Başarı ödüllerini eklemiyorum. Ayrıca Finlandiya öğretmene ortalama maaş veren ülkelerdendir. Avrupa’da öğretmene verilen değer çok üstündür. Ekşi sözlük gibi terör ortamında öğretmenleri aşağılamak amacıyla açılan başlıklar sendikalarca ihbar edilerek ilgili kişilerin cezalandırılması sağlanmaktadır. Sonuçta Avrupa’da eğitim kutsaldır biliyorsunuz.

  Ülkemizdeki ortalama bir öğretmenin yıllık geliri ise 30.000TL dir. Farkı görüyorsunuz…

  Günde 7 saat 5 dakikalık teneffüsler nedeniyle neredeyse kesintisiz derslere girmektedirler. Siz öğretmensiniz ders anlatmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi bilirsiniz. Günde 7-8 saat ders anlatmak gibi bir performans bazen abartmıyorum öldürücü olabilir.

  Üstelik genellikle serseri kesimin takıldığı sözlüklere bakarsanız öğretmenlerin üzerinde baskı kurulduğunu görebilirsiniz. Öğretmenlerin üç ay tatil yaptığını iddia edenler, maaşlarının fazla olduğunu söyleyenler… vs.vs. Tabiki bu kimselerin vatan haini olduğunu söylemek zor değil o ayrı konu.

  Bu durumda öğretmenden verim bekleyemezsiniz. Hem avrupalı muadillerine göre çok az para verip yine Avrupalı muadillerine göre çok daha fazla çalıştırılıyor.

  Muadil demişken, “öğretmen kalitesini eş tutamazsını” diye düşünebilirsiniz.

  Burada da para konusu malesef. Eğer siz öğretmene düşük ücret verirseniz toplumun başarılı ve çalışkan kesimini öğretmenliğe çekemezsiniz. Eeee “körle yatan şaşı kalkar” sözünde de olduğu gibi öğrenciler de öğretmenleri gibi merak etmeyen, araştırmayan insanlardan oluşacaktır.

  Yapılması gereken en öncelikli nokta bu ülkede öğretmenliği cazip hale getirmektir. Öğretmen korunmalıdır, asla para konusunda aciz durumda bırakılmamalıdır. Ancak öğretmenler rahat olduğu zaman bu ülke kurtulacaktır. Aksi taktirde isterseniz cumartesi-pazar günü bile çalışın, yaz tatilini kaldırın HİÇBİR İŞE YARAMAZ. Bütün olay verimde. Biz günde 5 saat ders yapan Finlandiya’yı eğitimde geçemiyorsak burada verim sorunu var demektir, çalışma sorunu değil.

  Saygılarımla, umarım alınmazsınız. :)

  #10375
  AvatarÖğretmen Tolga
  Katılımcı

  Alınmadım :)

  Ne diyebilirim ki… çok haklısınız.

  Aslında işimi severek yapıyorum belki 2. senesine girmek üzere olan öğretmen olmamamdan olabilir fakat ders anlatmayı özlemedim değil.

  Tabiki ders anlatmak insanı öldürüyor gerçekten aşırı zor ama severek yapınca yorgunluğu tatlı oluyor.

  Dediğiniz gibi derslerin yoğun olmadığı koşullar sağlanırsa ve maddi anlamda destekleme artarsa işimizi daha iyi yapacağımız kesin.

  Ayrıca ben “başarılı ve çalışkan kesim” görüşünüze pek kaltılmıyorum.

  Zira kendimi geliştirmek için sürekli yerli ve yabancı ders anlatım videolarını izliyorum. Öğrencilerimin daha iyi anlaması için olmadık yöntemler deniyorum derslerim hep eğlenceli geçiyor. Derslere sıkılmadan giriyorum çocuklar da beni seviyor. Dersim çok zor ve başarım iyi seviyede. Bir ilçede öğretmenlik yapıyorum TEOG da 20 kişilik sınıfın matematik ortalaması 13 küsür. en yakın rakibim 10 ortalamada. Bu nedenle yine söylüyorum “başarılı kesim” olayı doğru fakat insanlara güvenmeyi öğrenmelisiniz.

  Ayrıca şunu söyleyim. Sırf maaşını beğenmediği için işini kasten yarım yapan insanlar tanıyorum, onlara kızmakla beraber içinde bulundukları kötü durum nedeniyle katılmadan edemiyorum. Adam borçlarını mı düşünsün başka çocukların derslerini mi…

  Bu nedenle sonuç olarak para bu konuda gerçekten önemli olabilir.

  Umarım o devletlerin başarı seviyesini yakalarız ve geçeriz :)

  #10376
  AvatarBT
  Moderatör

  İşte bütün mesele burada. Muhtemelen ekonomik olarak daha kötü bir durumdaydınız atanmadan önce. Yeni atanmış olmanız  ve şu an bir maaşınızın olması sizi memnun ediyor fakat zamanla görecekseniz ki ihtiyaçlarınız artacak ve verilen paranın yetmemesi nedeniyle işinize yeterince konsantre olamayacaksınız. Bu da işinizi aksatacak.

  Umarım bu coşkunuz bitmez, sizin gibi coşkuyla çalışan öğretmenler sayesinde o devletleri yakalamak bir yana geçmemiz bile zor değil. Yeter ki cpşkunuzu korumayı başarın :)

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.