KOSGEB Girişimci Desteği ile 2018 Yılında Yazılım Firması Kuracağım

Ana sayfa Forumlar Bilim – Teknoloji & Eğlence Konu Dışı KOSGEB Girişimci Desteği ile 2018 Yılında Yazılım Firması Kuracağım

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #11365
  AvatarGamze HUZAYFE
  Katılımcı

  Merhaba, 2018 yılında  KOSGEB Girişimcilik Eğitilerine katıldım ve katılım belgesi aldım. 5 yılı aşkın  bir  süre  yazılım  sektöründe çeşitli firmalarda çalıştım ve artık kendime ait bir iş yeri kurmak istiyorum. KOSGEB Girişimcilik eğitimi aldım ve girişimcilik belgem  var.Sizlerden kosgeb girişimcilik  desteğinden yararlananlar var mı ? Bu hibe  desteğini nasıl  aldınız ve  nasıl bir yol izlediniz ?

  #11368
  AvatarBT
  Moderatör

  Merhaba Sayın Yonca Akın,

  Girişimciler için devlet tarafından sağlanan destek konusunda detaylı bilgiye sahip olmasam da destek alabilmek konusunda sabır gerektiği bilgisine sahibim. Özellikle eğitim ve sertifikanın uzmanlık alanınızla ve yapacağınız iş ile ilgili sizi ön plana çıkaracak doyurucululukta olması gerekiyor.

  Buna ek olarak bu desteğin çalışma yöntemi öde – geri al şeklindedir. Yani elinizde şirket kurabilecek boyutlarda paranın olması gerekir. Destek sistemi yapacağınız harcamanın belirli yüzdesini öder. Destek siz işe başlamadan doğrudan banka hesabınıza yatmaz. Önce harcamalarınızı yaparsınız arkasından usüle uygunsa yaptığınız harcamaların bir miktarını devlet size geri öder.

  Hiç parası olmayan bir girişimci için değildir bu destek. 2016 yılı için yaklaşık olarak 90.000TL(doksan bin türk lirası) harcama yaparsanız 50.000TL iade edilmekteydi. Tabi şimdi durum nedir bilgim yok.

  #11375
  AvatarGamze HUZAYFE
  Katılımcı

  Bir form ve blogda yer alan bilgiler ışından  bende çok faydalı bilgiler  aldım ve bu hafta içinde kosgeb’ede  gittim sordum.Eskiden öde al  şeklinde olan destek programını KOSGEB  2018 yılında   sana bir  miktar nakti ön ödeme vereceğim harca gel al  harca gel al şekline çevirmiş.Gerçi sistem böyle olmasa bile  ben herşeyi göz aldım ve daha önce bu sektörde  yer aldığım için  orta  seviyede bir  nakit param var.İş yerimin yasal kurulum  çalışmalarına başladım  ilerleyen aşamalardan sizi bilgilendiririm.

  #11376
  AvatarBT
  Moderatör

  Başarılar dilerim.

  #11382
  AvatarGamze HUZAYFE
  Katılımcı

  Teşekkür ederim.

  #11383
  AvatarGamze HUZAYFE
  Katılımcı

  Bu  arada ilgililere  duyurulur.Yazılım  ve internet sektörü kosgeb destekleri kapsamında yüksek  teknoloji sınıfı içinde yer alıyormuş.Bu yönde iş fikri olan girişimciler 50.000 tl hibe 100.000 tl faizsiz  kredi desteği yerine 360.000 tl destek alacakmış.KOSGEB bunu 2018 yılında  faaliyete koyacakmış.

  #11384
  AvatarGamze HUZAYFE
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba  ben kosgeb’e başvuru yaptım ve bu başvuru için danışmana  iş planı hazırlatmadım kendi iş planı  başvuru  formumu kendim hazırladım , http://www.isplaniornekleri.com burada farklı farklı iş fikirleri için kosgeb girişimci iş planı dosyaları var sizde   örnek iş planı dosyalarından yararlanarak  bu örnek projelerden yola çıkaran danışmanlara 5-6 bin tl  para ödemeden kendi kosgeb girişimci iş planı dosyanızı  hazırlayabilirsiniz.Sizinde çok işinize yarayacağına eminim ben böyle  yaptım  ve danışmana  ödeyeceğim para  cebimde kaldı.

  Bu  arada iş planı  kosgeb’e sundum  ve kurulun toplanmasını bekliyorum.

  #11482
  Avatarmelikem
  Katılımcı

  Gamze hanım merhabalar, ben homeofis çalışarak firma bağlantısız eğitim kurumları için küçükçaplı yazılım-tasarım işleri yapıyorum fakat artık daha fazla iş alabilip daha iyi kazanabilmek için kişisel firma kurmak adına girişimde bulunmayı düşünüyorum. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikasını aldım fakat eğitim uzmanımız kurulum aşamalarının herkesçe bilinen kısımlarını anlatıp detay vermeden geçti .Bu anlamda bilgi konusunda istediğim gibi ayrıntılar alamadım. Siz planladığınız şekilde yazılım firması kurmak için KOSGEB’e başvurdunuz mu acaba ? Başvurdu iseniz eğer şartlar ve dönüş olarak neler ile karşılaştınız? yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim..

  #11511
  Avataryavuzdemir
  Katılımcı

  Merhaba,

  KOSGEB vb. kurumlar için proje danışmanlığı yapıyorum. Yeni Girişimcilik Destek Programı’nda yazılım firmaları yüksek teknoloji sınıfında olduğu için toplamı maksimum 360.000 TL olan 3 destek kaleminden faydalanabiliyorlar.

  1. Şirket kurulum desteği (harcamaya bağlı değildir)

  Gerçek kişi(Şahıs işletmesi) = 5.000 TL
  Sermaye şirketi(Limited, Anonim) = 10.000 TL

  2. Performans desteği

  O yıl çalıştırılan sigortalı personel gün sayısına göre bir destek yapılır. 2 yıl için geçerlidir. İki yıl boyunca 3-4 eleman çalışırsa maksimum 40.000 TL alınır.

  3. Makine teçhizat desteği

  Bu da işle ilgili ofis mobilyası, bilgisayar, makine, yazılım vs satın alınacak donanımla ilgili bir destek kalemidir. 300.000 TL’ye kadar çıkabilir. destek oranı %75’dir. Makine teçhizat kapsamında KDV hariç 100.000 TL harcama yapılırsa 75.000 TL talep edilebilir. Cep telefonu, güvenlik kamerası, araç, klima, televizyon gibi iş süreçleriyle direk ilgili olmayan harcamalar destek kapsamına girmez.

  4- Danışmanlık, mentorluk desteği

  KOSGEB akredite danışmanlarından alacağınız danışmanlık hizmeti için 10.000 TL destek sağlanır.

  Tabi detay hususlar var. Programla ilgili bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Başarılar dilerim.

  yavuzdemir@gmail.com

   

   

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.