Forum Kuralları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son Avatar BT tarafından 6 yıl 9 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #6681
  Avatar
  BT
  Görevli

  Bilim – Teknoloji Forumları, bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan kişileri seviyeli bir ortamda bir araya getirme amacıyla kurulmuştur. Forum aracılığı ile başka bir insanı incitmeyecek ya da herhangi bir hakkını zedelemeyecek her türlü davranışınız aşağıdaki kurallar dahilinde serbesttir.

  Bilim – Teknoloji Forumları, sadece bilginin paylaşıldığı aşırı ciddi ya da resmi bir ortam olmaktan öte bu bilgilerin tartışıldığı, yeni fikirlerin oluşturulduğu; öğrenirken eğlenebileceğiniz bir düşünce merkezi olma hedefindedir.

  Bilim ve Teknoloji Forum Kuralları:

  1. Foruma üye olan herkes, Üyelik Sözleşmesini/Forum Kurallarını okumuş, kurallara uygun katılım yapmayı, açacağı her konunun (başlığın), yazmış olduğu her mesajın (soru, sorun, cevap, çözüm, yorum) ve bunların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

  2. Türkiye Cumhuriyeti’nin manevi şahsiyetine hakaret edemez; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri ve benzeri hükümleri çiğneyen, yasa dışı (illegal)* konularda her türlü istek, paylaşım içeren, başlıklar (konular) açmak, mesajlar, cevaplar yazmak yasaktır.

  * Yasa dışı (illegal) konular: Lisanslı ve/veya ücretli program ve yazılımlara ait; seri numaraları (serial), multimedya anahtarları (cd-key), dosya ve/veya dosyalarının kopyaları (korsan), lisanssız ve/veya ücret ödemeden kullanımını sağlayacak şekilde değiştirilmiş dosya ve/veya dosyalarını (c*ack), lisanslı ses ve görüntü dosya ve/veya dosyaları, zararlı program ve yazılımları (virüs, trojan, keylogger vb.) paylaşmak, paylaşılmasını istemek, bu tür paylaşımların yapıldığı, yetişkin (adult) içerik barındıran internet adresleri (url) paylaşmak, istemek, yasa dışı (illegal) kullanıma özendirmek, teşvik etmek, önermek vb.

  3. Forum üzerinden alınan herhangi bilgi ya da dosyanın doğuracağı problemlerden kullanıcının kendisi sorumludur. Bilim ve Teknoloji Forumu bir bilgi paylaşım platformudur ve buradan edinilen bilgi ya da dosyaları kullanmak/kullanmamak özgürlüğü tamamen kullanıcıya aittir.

  4. Forumun dili Türkçe’dir. İngilizce uluslararası bir dil olduğu için kullanılabilir.

  5. Birden fazla üyelik kullanmak yasaktır.

  6. Üye olurken seçeceğiniz kullanıcı adınızın küfür, argo (kötü kelime), anlamsız kelime(ler), başka kişilere ait isim(ler), kişisel ve/veya ticari internet adres(ler)i (url) ve iletişim bilgileri içermesi yasaktır.

  7. Forum içindeki konulara/mesajlara yardım ve paylaşım içinde olsa internet adresleri (url), e-posta (e-mail), msn, icq, telefon-faks numarası vb. iletişim bilgileri yazmak yasaktır.

  İnternet adresleri (url) (yasa dışı (illegal) olmadığı sürece) sadece izin verilmiş bölümlerde tanıtım yapmak, soruya/soruna ve/veya çözüme örnek göstermek amacıyla paylaşılır (verilen internet adresleri kişisel çıkar sağlamaya yönelik kişisel referanslar içeremez).

  8. Başkalarını rahatsız edici, tehdit edici, gerginlik yaratacak başlıklar (konular) açmak, mesaj, cevap, yorumlar yazmak yasaktır.

  9. Hiçbir yorum amacı taşımayan, içerikten yoksun, başlık (konu) ve/veya mesajlar ile ilgisi olmayan, forumun görselliğini bozucu, tamamen büyük harflerin, kalın, renkli ve/veya büyük fontların kullanıldığı (bu özellikler bir veya birkaç kelimenin vurgulanması için kullanılabilir), birçok yüz ifadesinin ve/veya eklenmiş resimlerin bulunduğu mesajlar atamaz, başlıklar açamazsınız.

  10. Foruma eklemiş olduğunuz resimlerin boyutları aşırı büyükse, thumbnail olmaması durumunda düzeltmeniz için size özel mesaj gönderilecektir. Düzeltmediğiniz takdirde birkez uyarılacaksınız uyarıyı dikkate almazsanız süresiz banlanacaksınız.

  11. Konu açmadan, mesaj yazmadan önce o konunun, mesajın forumda mevcut olup olmadığını kontrol edilmelidir.

  12. Açılan konu(lar), yazılan mesaj(lar) ilgili bölüm altında olmalıdır.

  13. Açacağınız konu başlığı konu içeriği hakkında fikir verici olmalıdır. Konu başlığında ‘Yardım – Acil – Bakar mısınız? – vb.’ türde ilgi çekici ya da içerik hakkında bilgi vermeyen kelimeler kullanmak yasaktır.

  14. Açtığınız bir konuya, yazdığınız bir mesaja cevap gelmemesi durumunda, ‘Niye cevap yok? – Kimse bilmiyor mu? – Cevap yazın vb.’ türde mesajlar yazmak yasaktır.

  15. Aynı konuyu birden fazla açmak, başka bölümler altında tekrarlamak yasaktır.

  16. Soru(nu)nuzla ilgili aynı mesajı birden fazla konuya yazmak yasaktır.

  17. Konulara arka arkaya mesaj yazmak yasaktır (mesaj içeriğinin izin verilen mesaj uzunluğunu aşmadığı durumlarda). Yazdığınız bir mesaja ekleme yapmak ya da mesajınızı düzenlemek için mesajınız altındaki seçeneğini kullanmalısınız.

  18. Kapatılan, silinen bir konunun ve/veya mesajın tekrar açılması/yazılması yasaktır.

  19. Foruma katkısı olmayacak “teşekkürler”, “eline sağlık” gibi mesajlar yazmak yasaktır.

  20. Kişisel tartışmaların (atışma vb.) konular içinde yapılması yasaktır.

  21. Görevliler tarafından henüz kontrol edilmemiş ya da gözden kaçırılmış bir konunun/mesajın kurallara aykırı olduğunu düşündüğünüzde ihbar butonuna basarak bildiriniz.

  22. Diğer bilgi ve paylaşım içerikli yazılardan esinlenerek buraya aktarılan bilgi amaçlı konu, eklenti ve dosyaların kimden ve nerden alıntı olduğu belirtilmelidir. Başkasına ait yazı ve dosyaları kendisininmiş gibi gösteren üyelerin mesajları düzeltilecek, üye aynısını tekrarladığı halde forumdan uzaklaştırılacaktır.

  23. P2P programlarının genel kullanımı yasa dışı (illegal) paylaşımlar olduğu için bu tür programlar hakkında konu açmak ve/veya mesaj yazmak yasaktır. Bu tür konu ve/veya mesajlar yasa dışı (illegal) paylaşım yapma ve/veya isteme olarak değerlendirilecektir. Bu tür programlar hakkında sadece yasal olan resmi internet adreslerinden (url) indirme (download) bağlantıları (url/link) verilebilir.

  24. Forum kuralları hakkında forum içinde yorum yapmak yasaktır. Forum kuralları ve yöneticiler tarafından işlem görmüş konularınız/mesajlarınız ile ilgili konularda yorumunuzu özel mesaj sistemini kullanarak Bölüm Yetkililerine ya da Forum Yetkililerine iletmelisiniz.

  25. Forum kurallarına ek olarak bazı bölümlerimizde bölümün daha faydalı işleyişi açısından özel kuralları bulunmaktadır. İlgili bölümler altında bu kurallara uyulması da gerekmektedir.

  26. Forum kuralları gerekli görüldüğü taktirde yönetim tarafından kullanıcılara haber verilmeden değiştirilebilir. Kullanıcıların kuralları, düzenli takip etmesi ve uyması gerekmektedir.

  27. Forum kurallarına uymadığınız taktirde, forum görevlileri tarafından uyarı alırsınız. Uyarı aldığınız nedeni tekrarlamanız halinde süreli veya süresiz olarak banlanırsınız.

  Kurallara uymayan konunuz ya da mesajınız forum görevlileri tarafından düzenlenebilir, kapatılabilir, silinebilir.

  28. Forum yöneticileri gerek gördüğü takdirde kurallara uymayan üyeleri uyarı vermeksizin forumdan uzaklaştırma veya daha fazla uyarı verme haklarına sahiptir.

  29. Forumumuz genele hitap ettiği için empati kurarak paylaşacağınız içeriğin farklı görüş, düşünce ya da ırkta bulunan insanları incitmeyeceğinden emin olunuz.

  30. Forumda yayınlayacağınız içerik, video, materyal… vb. yayınlar sadece 13 yaş altına değil; her inanışa, her ırka kısacası insanlığa ve insanların seçimlerine saygılı olmalıdır. Forumumuz bütün insanlara hitap ettiği için bu konuda toleransımız bulunmamaktadır, bu nedenle moderasyonumuz bu tür elemeleri sorgusuz gerçekleştirecektir.

  Bu forumda hiçkimse bir başkasının inanışını, tarzını, düşüncesini… değiştirme hakkına sahip olmadığı gibi aynı düşünceye sahip olmadığı insanları incitecek paylaşımlarda da bulunamaz.

  Bu forumdaki bütün insanları tek bir kalıba sokma, herkesi kendi ideolojisine çekme, farklı renkleri yok edip herkesi kendi rengine çevirmek gibi davranışlar kabul edilemez. Bu forumda kişiler arası ilişkilerde hümanizm, paylaşımların kalitesinde ise pragmatizm esas alınır.

  Kişilerin bu maddeye muhalif davranışları uyarılmalarına, ısrarla tekrar etmeleri ise süresiz yasaklanmalarına sebep olur.

  31. Forumda yayınlanan içerikten yayınlayan kişi sorumludur.

  32. Forumda T.C kimlik, E-Posta, kredi kartı numarası, banka hesap şifreleri, üyelik şifreleri, telefon numaraları, kendisine ya da başkasına ait fotoğrafları, vb. şahsa ait ve özel bilgilerin paylaşılması yasaktır.

  33. Diğer sitelerden alınan yazıların foruma copy-paste yapılması kesinlikle yasaktır.

  34. Tüm forum görevlileri kurallar dahilinde gerekli durumlarda tolerans gösterme hakkına sahiptirler.

  Genel Sözleşme :

  Bu forumda kabul ettiğiniz koşullar çerçevesinde; kesinlikle cinsellik, yanlış, yanıltıcı, yasadışı örgütlenme, kırıcı, kişisel gizlilik, uluslararası ve Türkiye Cumhuriyeti Yasaları\’na aykırı içeriği olan iletiler atamazsınız. Bunun yanında, telif hakkı içeren dosya vb. materyalleri de paylaşamazsınız. Spam, flood, reklam, zincirleme mektup, piramit şemaları ve taciz kesinlikle yasaktır.

  Yolladığınız hiçbir iletinin ne forum ekibi ne de forum sahipleri tarafından yasallığı onaylanamaz. Lütfen şunu unutmayın; bizler atılan her iletiyi anında görüntüleyemeyiz ve iletilerin içeriği bizim sorumluluğumuzda değildir. Paylaşılmış/verilmiş bilgilerin hiçbirinin yararlı veya bütünleyici olduğunu garanti edemeyiz. Gönderilen iletiler yalnızca yazarın görüşlerini belirtir; forumun, forum ekibinin, ortaklarının veya forumun sahibinin görüşlerini değil. Eğer gönderilmiş bir iletinin sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız, durumu derhal bir yöneticiye veya moderatöre bildiriniz. Forumun sahipleri ve forum ekibi, makul bir zaman çerçevesi içerisinde, sakıncalı olarak nitelendirilen içeriğin kaldırılmasına yönelik bir karar alma hakkına sahiptir. Bu tümüyle elle yürütülen bir süreç olduğundan dolayı lütfen iletilerin anında kaldırılmasının veya kısmen düzenlenmesinin mümkün olamayabileceğini unutmayın. Bunlar, üyelerin profil bilgileri için de geçerlidir.

  Yazmış olduğunuz mesajlardan şahsınız sorumlu tutulacaktır. Ayrıca, bu forumu, forumla bağlantılı diğer web siteleri, forum ekibini ve ortaklarını zarara uğratmamayı ve oluşabilecek zararlardan korumayı kabul etmiş sayılırsınız. Bu forumun sahipleri, forumu kullanış tarzınızın neden olduğu bir durumdan dolayı resmi bir şikâyet alırsa veya yasal işlemler bunu gerektirirse, kimliğinizi (ek olarak, bu hizmeti kullanırken hakkınızda toplanmış olan diğer bilgilerinizi) açıklama haklarını saklı tutar.

  Kayıt esnasında size kullanıcı adı seçme özgürlüğü verilmektedir. Tavsiyemiz, isminizin size özgü olmasıdır; ardından kayıt ettiğiniz hesap ile ilgili şifrenizi yöneticiler dâhil kimseye vermemeyi kabul etmiş sayılıyorsunuz (bkz: yasa ve güvenlik sebepleri). Bunun yanında, başka bir kullanıcının hesabını kullanmamayı da kabul etmiş sayılıyorsunuz. Hesabınızın güvenliği için önerimiz, karışık ve özel şifreler kullanmanızdır.

  Kayıt olduktan sonra profil alanlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Fakat profil alanlarınızda kullandığınız her türlü illegal durumda, yöneticiler sizi uyarmadan profil alanınızı düzenleyebilir veya silebilirler.

  Not: Her iletinizin IP adresi kayıt altına alınmaktadır. Bunun nedeni ise IP adresinizin veya ISP adresinizin daha önceden yasaklanmış (banlanmış) olabileceğidir. Bu durum sadece anlaşmanın önemli bir parçasını ihlâl etmeniz ile oluşabilir.

  Ek Not: Yazılım çerezler yerleştirmektedir ve hakkınızda küçük bir metin dosyası (kullanıcı adınız ve şifreniz de mevcuttur) oluşturarak tarayıcınızın ara belleğinde bulundurur. Bu sadece giriş/çıkışlarınız için geçerlidir. Yazılım, bunun haricinde bilgisayarınızdan herhangi bir bilgi almaz.

  YASAL KONULAR:

  1) Bu forumu kullanarak herhangi bir kişiyi incitecek bir yazı, hakaret, materyal… gönderemezsiniz. Eğer bu tür davranışlarınız mağdur tarafından T.C. adaletine şikayette bulunulursa hakkınızdaki bilgiler ilgili kurumlara verilecektir.

  2) Bu forumda yapılan paylaşımların tamamı paylaşanı bağlamaktadır. T.C. yasaları ile çelişebilecek bir içerik ya da telif haklarını ihlal eden bir yazı paylaşılmışsa bunun tüm sorumluluğu paylaşan kişiye aittir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.