Yanıtla: Okulların Geç Açılması

Ana sayfa Forumlar Eğitim Bilimleri Okulların Geç Açılması Yanıtla: Okulların Geç Açılması

#10374
Avatar
BT
Görevli

Fikirlerinizi doğru bulmama karşın yaz tatili konusunda size katılmıyorum.

Öğrencilerin 3 aylık tatil yapması sadece Türkiye’de olan bir durum değil. Genel olarak öğrencilerimizin toplam saate vurulduğunda diğe ülkelerin öğrencilerini kat kat geçtiğini de görürüz.

Çok fazla okul saati ve yılda fazla okul günü olması öğrencilerimizi sıkmaktadır. Diğer ülkelere göre okuldan kaçma oranının yüksek oluşu da buna bağlıdır.

Finlandiya gibi eğitim devlerinin programına bakarsanız öğrencilere bol teneffüs verildiğini ve günde 5 saatten fazla ders verilmediğini görürsünüz.

Bu az çalışmaya rağmen Finlandiya’da öğretmenlerin yıllık geliri günümüz itibariyle 180.000TL dir. Üstelik öğretmenler yüksek lisans ve doktora yaparak bu gelirir 250.000TL ve üzerine taşıyabilmektedirler. Başarı ödüllerini eklemiyorum. Ayrıca Finlandiya öğretmene ortalama maaş veren ülkelerdendir. Avrupa’da öğretmene verilen değer çok üstündür. Ekşi sözlük gibi terör ortamında öğretmenleri aşağılamak amacıyla açılan başlıklar sendikalarca ihbar edilerek ilgili kişilerin cezalandırılması sağlanmaktadır. Sonuçta Avrupa’da eğitim kutsaldır biliyorsunuz.

Ülkemizdeki ortalama bir öğretmenin yıllık geliri ise 30.000TL dir. Farkı görüyorsunuz…

Günde 7 saat 5 dakikalık teneffüsler nedeniyle neredeyse kesintisiz derslere girmektedirler. Siz öğretmensiniz ders anlatmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu çok iyi bilirsiniz. Günde 7-8 saat ders anlatmak gibi bir performans bazen abartmıyorum öldürücü olabilir.

Üstelik genellikle serseri kesimin takıldığı sözlüklere bakarsanız öğretmenlerin üzerinde baskı kurulduğunu görebilirsiniz. Öğretmenlerin üç ay tatil yaptığını iddia edenler, maaşlarının fazla olduğunu söyleyenler… vs.vs. Tabiki bu kimselerin vatan haini olduğunu söylemek zor değil o ayrı konu.

Bu durumda öğretmenden verim bekleyemezsiniz. Hem avrupalı muadillerine göre çok az para verip yine Avrupalı muadillerine göre çok daha fazla çalıştırılıyor.

Muadil demişken, “öğretmen kalitesini eş tutamazsını” diye düşünebilirsiniz.

Burada da para konusu malesef. Eğer siz öğretmene düşük ücret verirseniz toplumun başarılı ve çalışkan kesimini öğretmenliğe çekemezsiniz. Eeee “körle yatan şaşı kalkar” sözünde de olduğu gibi öğrenciler de öğretmenleri gibi merak etmeyen, araştırmayan insanlardan oluşacaktır.

Yapılması gereken en öncelikli nokta bu ülkede öğretmenliği cazip hale getirmektir. Öğretmen korunmalıdır, asla para konusunda aciz durumda bırakılmamalıdır. Ancak öğretmenler rahat olduğu zaman bu ülke kurtulacaktır. Aksi taktirde isterseniz cumartesi-pazar günü bile çalışın, yaz tatilini kaldırın HİÇBİR İŞE YARAMAZ. Bütün olay verimde. Biz günde 5 saat ders yapan Finlandiya’yı eğitimde geçemiyorsak burada verim sorunu var demektir, çalışma sorunu değil.

Saygılarımla, umarım alınmazsınız. :)