Formula 1 Otomobillerinin Teknik Yapısı

     Formula 1 motor sporu, gerçek anlamda II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1946 da başlamıştır. O günden bu güne kadar her yıl bir sezon düzenlenerek araçların teknoloji alanında rekabeti sağlanmıştır. Her sezon araçlar teknolojik anlamda iyileştirilerek bu teknolojiler zamanla sıradan araçlara yansıtılmıştır ve bu sayede Formula 1 oyunları aslında teknolojiye, bilime ve insanlığa önemli katkılar sunmuştur.

     Formula 1 araçlarının teknik donanımı inanılmaz derecede karmaşıktır. Dayanıklı ve tıpkı bir saat gibi işleyen mekanik aksamı en ufak hatayı kabul etmeyecek derecede hassastır. Bu nedenle Formula 1 sporu inanılmaz anlamda teknik bir spordur. Araçların birbirine benzerliği nedeniyle en ufak detaylar yarışı birkaç salise önde tamamlamanıza yardımcı olarak birinci olmanızı sağlar.

     Bu detayların özetini aşağıdaki 2014 yarışları için getirilen yeni kurllarının açıklandığı videoyu izleyerek görebilirsiniz.

     Formula 1 Araçlarının Aerodinamik Yapısı

     Formula 1 araçları mükemmel bir aerodinamik yapıya sahiptir. Şekillerinden dolayı gelen havayı yukarıya doğru püskürtüp kendilerini yere doğru iterek ağırlaşırlar, bu ağırlaşma o kadar büyük bir kuvvetle olur ki yere doğru bastırma kuvveti 5g ye kadar yükselir. Bunun anlamı ise yeterince hızlı giden Formula 1 aracının başaşağı şekildeki bir yolda, yere düşmeden ilerleyebileceğidir.

     Formula 1 oyunlarının resmi sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.