Floppy ile James Bond 007 Film Müziği

     Videoda gördüğünüz, disket okuyucuların step motorlarının (adım motor) bir PIC kartı ile kontrolü sonucu step motorların yavaş veya hızlı döndürülerek çıkardıkları sesleri bir araya getirerek müzik oluşturan bir düzenektir. Daha önce tek floppy ile yapılmış mario melodisi videosunu izlediyseniz bu video size yabancı gelmeyecektir.

Bu tür projeler elektronik konusunda programlama ve denetleme tecrübesi olan kişiler için göründüğü kadar zorlayıcı olmamaktadır, kart ile disklerin bireşiminden sonra programda step motorların hızlı hareketiyle ince, yavaş hareketiyle kalın notalar çıkardığını bilmeniz yeterli. Eğer müzik kulağınız varsa notaları tek tek deneyerek bulmanız mümkün, müzik kulağınız yoksa da buna sahip arkadaşlarınızdan yardım alarak bu tür projeleri tasarlamanız mümkün. Bu projeye benzer projeleri yapabilmeniz için en azından hobi derecesinde elektronik bilgisine ihtiyacınız olmaktadır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.