Facebook mu, Google Plus mı?

     Türkiye’de gerçek anlamda Facebook ile başlayan sosyal paylaşım ağılarına son dönemlerde yeni bir sosyal paylaşım ağı olan Google Plus girmeye başladı. Türkiye’de internet üzerinden iletişimin MSN Messenger ile başladığı, Facebook ile devam ettiği görülmekteydi. Bu ağların yoğun kullanıldığı ülkemizde, insanların Google Plus sosyal paylaşım ağına gösterdiği ilgi, MSN ve Facebook’a gösterilen talebin başlarındaki talep ile benzeşiyor. Bunun anlamı, Google Plus ülkemizde tıpkı MSN ve Facebook kadar ve hatta daha fazla ilgi görebilir.

     Facebook’u Türkiye’den neredeyse bilmeyen yoktur, Google Plus ise yeni yeni hayatımıza girmekte. Bu iki hizmetin hangisini seçeceğiniz konusunda aşağıdaki incelemeden faydalanabilirsiniz.

     Kullanıcı Kitlesi ve Geçmiş Bağlantılar

     Facebook’un bu konuda Google Plus’a Türkiye açısından 1 – 0 galip başladığı açık. Genellikle bir ağa yerleşmiş olan insanların başka bir ağa geçmesi genellikle kolay olmamaktadır. İnsanların kurduğu grupları olduğu gibi taşıması, tüm arkadaşları ile aynı anda firma değiştirmesi gerçek anlamda zordur. Fakat Türk toplumunda çabuk sıkılma ve adeta “akın etme” anlayışı herşeyi değiştirbilir.

     Altyapı Hizmetleri

     Facebook tamamen belli amaca yönelik olarak hazırlanmış bir sistemdir. Facebook denilince akıllara gelen tek şey “arkadaşlar” dır. Google ise geniş alanlı ve başarılı çalışmalarla bilinmektedir. Arama motoru ile başlamış, tarayıcı, web analiz sistemi, uydu fotoğraflı adres bulma sistemi… gibi birçok sistem ile ilgilenmekte ve bunlara ek olarak Plus sistemini eklemiştir. Aşağıda ise alt yapının teknik yönüne ilişkin bir detay bulunmaktadır.

Her iki sistemde yüklediğiniz resimler üzerinde işlem yapmaktadır fakat bu konuda aşağıdaki ilginç bir özellik dikkat çekiyor.

Aşağıdaki logolar sitemizin sosyal ağlarda kullandığımız logosudur. Logo tasarımdan en yüksek kalitede çıktıktan sonra sitelere aynen yüklenmiştir.

Üstteki logo orijinal olan özel olarak sıkıştırılmamış logodur. PNG formatındadır ve 5231byte (5,2kb) boyutundadır. Altta duran yan yana (ya da alt alta) logolar ise direk Facebook ve Google Plus’dan çekilmiştir.

     Nedense iki sistemde logomuzun yeterince sıkıştırılmamış olduğunu düşünmüş ve tekrar sıkıştırmayı deneyerek boyutlarında biraz artışa neden olmuşlar. Facebook ise PNG formatı JPEG formatına çevirerek 9100byte (8,9kb) boyutuna getirmiş ve logonun keskin çizgilerinde bozulmalara, yüzeyinde lekelenmelere sebep olmuş. Google ise logoyu formatını değiştirmeden 5551byte (5,5kb) boyutuna getirmiş ve kaliteyi aynen korumuş. Facebook’a genellikle fotoğraf yükleniyor oluşu fotoğraf sıkıştırma yöntemlerinden en iyisi olan JPEG in kullanılmasını gerektiriyor ve Facebook bu konuda format ayırt etmeksizin aynı sıkıştırma yöntemini kullanması düzeltilmesi gereken bir problem.

 

Bu tarz problemler önemsiz görünebilmektedir fakat problem ne kadar küçük de olsa düzeltilmesi gerekmektedir.

     Uygulamalar

     Bu sefer Google bu konuda daha avantajlı görünüyor. Google’ın geniş uygulama ağı tek başına başka sitelere gerek kalmadan herşeyi yapabilmenizi sağlıyor. Tek seferde yapacağınız giriş (login) ile Google Plus’da arkadaşlarınızın durumunu görebilir, takip ettiğiniz ünlülerin mesajlarını görebilir, Youtube hesabınıza erişebilir, GMail ile elektronik posta gönderebilir ve çok daha fazla hizmete erişebilirsiniz. Facebook yeni uygulama olarak arama desteğini bing ile telafi etmiş durumda.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.