Evde Ağır Sanayi Hamlesi Yapmak!

 

Evinizde ağır sanayi hamlesi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik neredeyse hiç para harcamadan!

Evinizde metal eritip hazırladığınız kalıba dökerek istediğiniz metal malzemeyi elde edebileceğiniz aklınıza gelmiş miydi? Bu videoyu izledikten sonra bu söylediklerimizin aslında o kadar zor olmadığını görebileceksiniz.

Malzemeler arasında lantern şarj edilebilir pil, kalın kablolar, kalıp taşı ve bol miktarda elektrik var. Öncelikle pilinizin lantern olması gerekiyor ki bunu bulmak zor değil birçok markette ya da elektronik malzeme dükkanında bulabilirsiniz. Bu pillerin içinden çıkaracağınız karbon çubuklar oldukça önemli. Zira üzerinden akım geçtiği zaman oldukça yüksek sıcaklığa ulaşabiliyorlar.

Kalıp taşını ise istediğiniz kalıpçıda bulabilirsiniz. Bu taşın özelliği çok sıcak halde sıvı metal döküldüğünde şeklinin deforme olmaması ve yanmaması. Kabloları ise yine elektronik malzeme dükkanlarından elde edebilirsiniz.

Hazırladığınız eritme kabına elektik bağlanmış karbon uçları soktuğunuzda ve metaller üzerinden birbirine temas ettirdiğinizde metaller erimeye başlayacaktır. Erimiş halde metali istediğiniz kalıba dökerek istediğiniz şekilde metal elde etmeniz mümkün.

Dikkat! Bu deney oldukça risklidir lütfen gereken önlemleri alınız. (Yakıcı malzemeler ve elektrik çarpması riski, yüksek parlaklıkta ışık nedeniyle kör olma riski. Zehirli gaz salınımı riski, lütfen deneyle oluşan gazları solumayınız.)

18Ellerinizi KoruyunuzSolunum Yollarınızı KoruyunuzGözlerinizi Koruyunuz

BONUS:

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.