Ev Yapımı Bilyeli Saat

     Saatlerin birçok türü bulunmaktadır; çarklı düzeneğe sahip mekanik saatler başta olmak üzere, su saati, kum saati, güneş saati gibi türlerin yanında ilginç bir saat türü olan bilyeli saat de atrık bildiğiniz bir tür arasında.

     Bu saat türünde yine elektrik gücü kullanılıyor fakat dakikanın ve saatin kaç olduğunu anlamanız için bilyelerin sayısına bakmanız gerekiyor. Örenğin saat 11:54 te 11 tane saat havuzunda, 54 tane ise dakika havuzunda bilye toplanmış olmalı. Tabi bunu saymanız sözkonusu değil, göstergelere bakmanız yeterli.

     Saatin ölçümü 12 saat üzerinden ve günde 1 saniyeden daha kısa sapma yapıyor. Bu durum günümüzde kullandığımız birçok dijital saatten bile iyi. Saatin toplam ağırlığı yaklaşık 2,5kg. Saatin yapı malzemesinin büyük bölümünü ahşap malzeme oluşturuyor. Bunun yanında plastik dişli çarklar, pirinç teller ve çelik teller de kullanılmış.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.