Euler’in Diski

     Euler'in Diski, düz bir yüzeye döner vaziyette bırakılan bir madeni paraya benzer diskin duruncaya kadar yaptığı hareketi incelemek için kullanılmış bilimsel ve eğitici bir oyuncaktır. Oyuncaktır çünkü günümüzde bu buluştan daha farklı bir yöntemle henüz kullanılmıyor.

     "Euler'in Diski"nden alınabilecek en yüksek verim için pürüzsüz ve düz bir yüzey bunun yanında pürüzsüz ve hatasız bir silindi gerekiyor. Günümüz teknolojisi ile de bu mümkün. Disk döndürme hareketi ile üzerine yüklenen potansiyel enerjiyi sonuna kadar kullanırken tamamen durması için aynı şekildeki ve ağırlıktaki farklı cisimlere göre daha uzun zamana ihtiyaç duyuyor. Diskin üzerine uygulanan her kuvvet için farklı bir frekansta dalgalanma yapıyor ve kararlı hale gelmeye yaklaştıkça standart frekansına yaklaşarak duruyor, bu frekans değerlerinin belirlenmesinde ağırlığı çapı ve yapıldığı maddelerin önemli etkileri bulunuyor.

     Potansiyel Enerji Nedir?

     Potansiyel enerji, cisimlerin fiziksel durumlarından dolayı sahip oldukları enerjinin toplamına denir. Potansiyel enerji derhal kullanılmak zorunda değildir, bekletilebilir ve cisim kararlı hale gelinceye kadar potansiyel enerji kullanılır. Örnek olarak bu yazının başlığını oluşturan disk verilebilir ya da yüksekten bırakılan bir top ya da ısıya sahip bir cisim potansiyel enerji sahibidir denilebilir.

Aşağıdaki videodan ise bir Euler'in Diski örneğini görebilirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.