Eshima Ohashi Köprüsünden Geçmek

“Bir köprüden geçmek neden bu kadar ilginç olsun ki?” diye düşünebilirsiniz fakat bu köprü dünyanın “en” lerinden birisi. Özellikle eğimi konusunda rakibi yok. Ayrıca dünyanın en büyük 3. köprüsü ünvanına sahip.Eshima Ohashi Köprüsü

Japonların inşa ettiği bu köprüyü tırmanmak aslında fotoğraftaki kadar cesaret gerektirmiyor. Zira farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarına bakacak olursanız aslında eğimin o kadar abartılı olmadığını görebilirsiniz. Tek sorun tam karşısından çekildiğinde neredeyse 45 derecelik açı ile tırmanılıyor gibi görünmesinde. Aslında eğim %5,1 ile %6,1 arasında değişmektedir. Tırmanma mesafesi uzun olduğu için fotoğraflarda inanılmaz dik gibi görünebilmektedir. (Tabi bu eğim yine de az değil)

Köprünün bu derece eğik olmasının sebebi altından büyük gemilerin geçmesini sağlanmanın amaçlanmasıdır. “Neden asma köprü yapmamışlar?” şeklinde soru kafanıza takıldıysa bunun nedeni mesafenin asma köprü için fazla uzun olmasıdır. Köprü 1,7 km uzunluğundadır. Yapısında beton kullanılmıştır ve yolun genişliği sadece 11,4 metredir. Köprü bir gidiş, bir geliş olmak üzere sadece iki şeritlidir. Köprü, Nakaumi gölünün üzerinden Matsue ve Sakaiminato kentlerini birbirine bağlamak için inşa edilmiştir.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.