Engelli Sahibine Yardım Eden Köpek

     Köpekler milyonlarca yıldır insanlar ile yaşamaya alışmış ender hayvanlardandır. İnsana resmen genetik olarak adapte olan ve insan ile iletişim kurabilen köpekler, şaşırtıcı derecede yüksek zeka işaret eden davranışlarda bulunabilmektedir.

     Videoda gördüğünüz köpek, tekerlekli sandalyesiyle beraber taşkın içinde kalan sahibine suyun içinden çıkması için yardımcı oluyor. Aslında köpek sahibini itecek güçte değil fakat köpeğin yapmaya çalıştığı davranış oldukça ilginç.

     Köpeğin Yardımının Bilimsel Yönü Nedir?

     Durum incelenecek olursa köpek aslında karmaşık bir problemi çözüyor. Öncelikle köpek problemin farkına varıyor, yani sahibinin su içinde mahsur kaldığını ve bunun sahibi için tehlikeli olabileceğini anlıyor. Ardından problemin çözümü için sandalyenin susuz bölgelere itilmesi gerektiğini biliyor ve işlemi gerçekleştiriyor. Bir kediden bu tür davranışlar bekleyemezsiniz çünkü kedilerin beyinlerinde duyguların yönetildiği bölge çok küçüktür ve gelişmemiştir, kedi büyük oranda ID ile yönetilir yani sahibi o durumdayken yemek vermeyi denerseniz kedi artık sizin olabilir fakat köpeklerde duygusal davranışları yöneten kısım çok gelişmiştir. Köpek için sahibinin maruz kaldığı durum büyük bir kriz ve köpek elinden geldiğince sahbini kötü durumdan kurtarmak için çabalayacaktır. Bu nedenle köpeklerde bu tür davranışları gözlemek oldukça doğaldır.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.