Engelli Parkına Saygı Projesi (Hologramlı Çözüm)

Yalnızca Türkiye’de yaşayan engelli sürücülerin sorunu değil “engelli parkına parkeden sağlıklı insan sendromu”. Dünyanın tümünde aynı sorun bulunuyor. Türkiye bu konuda Rusya kadar acımasız olmasa da son 10 yılda engelli parkına park eden sağlıklı insan oranı ~%700 artmış durumda.

Biz Türkler genellikle merhametli oluşumuzla övünürüz fakat bu konuda işi eyleme dökmeye geldiğimizde bazı pürüzler ortaya çıkar. Düşündüğünüzde sağlıklı bir insanın aracını engelli parkına bıraktıktan sonra vicdanı nasıl rahat eder anlamak mümkün değil.

Rusya aynı soruna çözüm olması adına sağlıklı bir insan aracını engelli alanına park ederken engelli bir bireyin görüntüsünü havada oluşturarak dersini veriyor.

Ülkemizde ise bunu engellemek için şeritler kullanılır. Alışveriş merkezinin ya da ofisin güvenlik görevlisi gelen engelli için şeritleri kaldırır ve engelli kimse aracını park eder. Bu şeritlerin neden oraya koyulduğunu söylemek ise utanç verici.

Hologram Nasıl Oluşturuluyor?

Basit bir projeksiyon makinesi ve duman perdesi ile görüntü olşturuluyor. Duman perdesi ince ve yoğun madde içeren havayı püskürtmeye başlıyor ve havada görünmez bir perde oluşuyor. Perde üzerine projeksiyon görüntüsü düşünce havada iki boyutlu görüntü meydana geliyor.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.