En İyi Elektron Mikroskobu Görselleri

Elektron mikroskobu ile kaydedilmiş en iyi görselleri bulabileceğiniz bu içerikte aynı zamanda elektron mikroskopları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mikroskop ile cisimlerin ve canlı dokuların incelenmesi bir çok insanın merak konusu olmuştur. Çocukluğunda mikroskoptan soğan zarı incelemek için kuyruğa girip merak ve heyecan ile yeni bir şey görecek olmanın verdiği hazzı bir çoğumuz hatırlar.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda bu hazzı 10’a katlayabilirsiniz. Çünkü bu sefer bir elektron mikroskobu kullanılarak cisimlerin çok daha net ve detaylı çekimlerini görebilirsiniz. Elektron mikroskopları klasik mikroskoplara kıyasla çok daha güçlüdürler. Görüntüler üç boyutlu grafiklere benzer. Cisimler olduğundan farklı renklerde görünürler ancak ayrıntılar korkutucu derecede karmaşıktır.

Elektron mikroskopları cisimleri atom boyutlarına kadar olmasa da 150.000 kat civarında büyütebilmektedirler.

Elektron mikroskopları görüntü tararken eski tüplü televizyonların da içinde bulunan ancak farklı bir çeşit elektron tabancasından çıkan elektronlar, cisme çarparak veya cismin içinden geçerek cismin altında bulunan görüntüleyiciler aracılığı ile toplanı ve bu bilgiler bilgisayar tarafından yorumlanarak görüntüye dönüştürülür.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.