En Büyük 4 Tsunami

Tsunami kelimesini daha önce birçok kişi duymuştur fakat aşağıdaki yaşanmış tsunamiler için literatüre giren yeni kelime "Mega Tsunami" dir.

     Nedir Mega Tsunami?

     Mega Tsunami, isminde olduğu gibi "mega" yani deprem sonucu oluşan su birikintisi dalgalarının aşırı büyük olanlarına verilen isimdir. Oluşum biçimi tsunamilere göre oldukça farklıdır. Genellikle denizlerde ve büyük göllerde görülür. Deniz veya göl tabanının yüzlerce metre aşağı ya da yukarı kayması sonucu büyük su kütlelerinin yer değiştirmesi ile oluşur.

Tarihte görülmüş mega tsunamileri aşağıdan görebilirsiniz.

4. 1792: Unzen Dağı, Japonya:

Volkanik Unzen dağının fay hatlarını aktif etmesiyle dalgalarının boyu 100 metreye ulaşan tsunami dalgaları meydana geldi. Tsunami nedeniyle 15.000 kişi hayatını kaybetti.

3. 1963: Vajont Barajı, İtalya:

9 Ekim 1963 tarihinde İtalya'da Vajont Barajı yakınlarında meydana gelen güçlü depremde barajın içindeki sular tıpkı kasede gibi çalkalanıp 250 metre boyutlarında dalgaların oluşmasına sebep oldu.

2. 1980: Spirit Gölü, Washington, ABD:

18 Mayıs 1980 tarihinde Spirit Gölü yakınındaki Helens dağında magma baskısı sonucunda oluşan volkanik patlama sonrasında gölde 250 metreyi aşan dalgalar oluştu.

1. 1958: Lituya Körfezi, Alaska, ABD:

9 Temmuz 1958 gecesinde Alaska Panhandle Fairweather fay hattı boyunca oluşan deprem sonucu meydana gelen yer kaymasında su 914 metre yüksekten düşerek toplam 524 metre boyunda tsunami dalgalarının oluşmasına sebep oldu. Bu dalgalar tarihte görülmüş en yüksek tsunami dalgalarıydı.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.