“eğer sen de bakmıyorsan benim baktığımı nasıl görüyorsun?” Sorunsalı

Bundan 15 sene önce yayılmaya başlayan “hazır cevap” cümlelerden biridir tabi günümüzde halen kullanılır.

Ne bakıyorsun bee! ” yakarışının ardından bazılarına göre verilebilecek en iyi cevap budur fakat uyarıyı yapan kişinin bakıldığını farketmesi için kendisini izleyen kişiye gözlerini dikmesine gerek yok.

Öncelikle bilinmesi gereken iki terim var:

Bakmak: Bir cisme odaklanıp cismin görüntüsünün ağ tabaka üzerinde bulunan sarı noktaya düşmesini sağlama girişimidir.

Görmek: Ağ tabaka üzerindeki yanal sensörlerin bir görüntüyü tespit edip beyne sinyal göndermesidir.

Bakmakla görmek farklı şeylerdir hatta göz içinde bulunan reseptörleri bile farklıdır. Mesela bir şeye baktığımızda gözümüzün Koni Reseptörleri daha fazla iş yaparken bir şeyi gördüğümüzde Çomak Reseptörleri daha fazla iş yapar.

Koni reseptörleri aynı zamanda renk görme yetisine sahiptir. Cisimlerin hem şeklini hem de rengini okuyabilir, bilinçli odak noktasıdır ve bakma işini yapar. Çok az sayıdadır ve sadece sarı bölge ve biraz yakınlarında toplanmıştır. Oldukça dar bir görüş açısı vardır.

Çomak reseptörler ise ağ tabakanın görüntü düşebilen her yerine yayılmıştır. Oldukça fazla sayıdadır. Çomak reseptörlerin renk görebilme kabiliyeti yoktur. Cisimlerin şekillderini ve hareketlerini farkedebilir. Göze giren bütün ışık görüş alanı kapsama açısı içindedir.

Kısaca eğer birisini size baktığını farkettiyseniz bunu yaparken o kişiyi görmenize gerek yok, size bakıyor gibi görünen yüz duruşu çomak reseptörleriniz tarafından algılanır ve beyne iletilir.

İlginç gelebilir, eğer bakılmaktan hoşlanmayan biriyseniz çomak reseptörleriniz daha hassas çalışır. Çünkü siz karakteriniz aracılığı ile vücudunuzu kullanma tarzı oluşturursunuz ve vücudunuz sizin karakterinize uygun olarak farklı özelliklerini geliştirir. Kimisinde güç, kimisinde zeka, kimisinde, odaklanma…

Bonus:

+ “Ne bakıyorsun bee!”
– “Eğer sen bakmıyorsan benim baktığımı nasıl görüyorsun?”
+ “Çomak reseptörlerimle seni pis cahil!”

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.