Düz Duvara Tırmanabilen Yılan

Yılanlar düz duvara tırmanabilir mi?

Sık olmasa da çok katlı evlerin üst katlarında yaşayan insanların yılanla karşılaştığını şikayet etmesi “acaba yılanlar evlerin üst katlarına tırmanabilirler mi?” sorusunu akıllara getirebiliyor. Bu konu hakkındaki bulduğumuz bir video bu konuyu doğruluyor. Kanalizasyon ya da havalandırma dışında bazı yılan türleri düz duvara tırmanarak eve sızabiliyor!

Amerika’nın Florida eyaletinde bir evin duvarına “sıçan yılanı” olarak bilinen bir tür yılan tırmanırken çekilmiş bir video. Yılan tuğlanın çıkıntılarına tutunarak yükseliyor ve bu sırada alışıldık dairesel eğimli ilerleyişi bırakıp tuğlalara uyum sağlayarak köşeli bir şekilde ilerleyerek vücudunun yükünü tuğla çıkıntılarına yükleyerek yukarıya doğru ilerleyebiliyor. Bu sırada eski cep telefonlarındaki “snake” isimli oyuna benzer görüntüler ortaya çıkıyor.

Aşağıdaki videoda ise yılan küçük çivi parçalarına turunarak binaya tırmanmayı başarıyor.

Bu videolara bakarak binanıza yılan tırmanmaması için gereken önlemleri almanız mümkün. Binanızın yılan açısından güvenli olması için yatay tutunma noktalarını düzleştirmeniz gerekebilir.

Bonus: Tavanda gezmeye çalışan yılan.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.