Düz Dünya Düşüncesinin Yanıtlayamadığı Sorular

Bilim eleştiriye açık olmak konusunda gelmiş geçmiş en özgür alandır. Öyle ki Newton, Einstein, Max Planck, Cahit Arf vb önemli bilim insanlarının bulgularını sorgulayabilir, defalarca test edebilirsiniz. Farklı bir sonuç bulursanız ve doğruluğu kanıtlanırsa bilinen bütün formülleri çöpe atabilirsiniz.

Bu nedenle, bilime olan saygımız ve bilimin test edilebilirliğini ön plana alarak konunun netleşmesi amacıyla sitemizde düz Dünya düşüncesine biraz soru sorduk.

Eğer gerçek bir bilimciyseniz ve birisi size “saf su normal şartlar altında 80 derecede kaynar” dediyse ona doğruyu kabul etmesi için yapmanız gereken şey alay etmek değil, suyu normal şartlar altında kaynatıp derecesini ölçmektir. Biz, düz Dünya düşüncesini sarkastik yaklaşarak görmezden gelmek yerine gerçek sorularla çürütmeyi hedefledik. Çünkü karanlıkla alay etmek yerine karanlığa ışık olmayı hedefledik.

Öncelikle “Teori” demiyoruz. Çünkü teori olması için doğrulanmış gözlem ve deneylere dayanması gerekmektedir.

Düz Dünya Düşüncesine Yönelttiğimiz Sorular

Güneş’in konumu ve boyutu:

Düşüncenize göre Güneş‘in yerden yüksekliği kaç metredir? Eğer Güneş, Düz Dünya Modeli’nin oldukça düşük eğimine rağmen gece yaşanmasına neden olacak kadar uzaklaşabiliyorsa, neden doğarken ve batarken aynı boyutlarda görüyoruz? Öğle saatlerinde bize en yakın konumdayken büyük, doğma ve batma sırasında küçük görmemiz gerekmez mi?

Mesafler arası ulaşım sürecindeki tezatlık:

Arjantin / Rio Gallegos ‘dan kalkan yolcu uçağı ortalamalara göre 11 saat 47 dakika sonra Avustralya / Melbourne’a ulaşabiliyorken, Hindistan / Gucarat’dan kalkan yolcu uçağı neden ortalama 14 saat 54 dakika sonra Amerika / New York’a ulaşıyor? Haritanıza göre Arjantin – Avustralya arası çok uzak görünürken Amerika – Hindistan arası oldukça yakın görünmektedir ancak buna rağmen Arjantin – Avustralya seferi daha kısa sürmektedir, bu durumun açıklaması nedir? (Not: Süreler uçuş hesaplama siteleri ve güncel uçak biletleri kontrol edilerek bulunmuştur) [2]

Atmosferin yerinden ayrılmayışı:

Düşüncenize göre atmosferin yerinden ayrılmamasını, kenarlardan akmamasını, buna rağmen atmosfer basıncının deniz seviyesinde ve normal şartlar altında aynı kalmasını ve buna rağmen çok uzak gezegenlere sondalar ve uydular gönderebiliyor oluşumuzu sağlayan şey nedir?

Yıldızların, Diğer gezegenlerin ve büyük uyduların şekli

Düşüncenize göre yıldızların, diğer gezegenlerin ve büyük uyduların geoit şeklinde olması ancak Dünya’nın düz olmasının nedeni nedir?

Kaynakça

  1. Makale ana sayfa görseli: Dan DeAlmeida
  2. Uçuş süreleri: https://flighttime-calculator.com/

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.