Dünya’yı Döndüren Güç Nedir?

Merak Ettikleriniz:
-Dünya ve gezegenler neden kendi ekseni etrafında döner?
-Hangi güçle? Manyetik güç mü yoksa başka bir güç mü?
                                                           Tolga MAMUR

Öncelikle gezegenlerin tümü kendi ekseni etrafında dönmek zorunda değildir. Dünya kendi ekseni etrafında dönüş yapmaktadır ve bunu 24 saatte tamamlamaktadır fakat bazı gezegenlerde bu yavaş, hızlı olabilir hatta hiç dönüş olmayabilir. Örneğin Merkür gezegeni Güneş’in etrafında dönerken kendi ekseni etrafında dönmez.

Dünya’nın Güneş’ten kopan toz ve gaz bulutu halinde bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Milyonlarca yıl sonunda soğuyan Dünya şu anki halini almıştır. Zira bu görüşün en önemli kanıtı Dünya’nın çekirdeğinin halen sıcak oluşudur. Dünya, Güneş’ten kopuşu sonrasında patlama ile birlikte aldığı hareketi uzay boşluğunun sürtünmesiz ortamı nedeniyle kaybetmemiştir. Kısaca Dünya’nın şu anda dönüyor olma sebebi ilk oluşumundaki kuvvetin etkisinin sürüyor olmasıdır. Sürtünmesiz br ortamda hareket eden cisimler sürtünme ile karşılaşana dek hareketini sonsuza kadar sürdürür. Dünya’nın hareketini durduracak bir sürtünme uzayda mevcut olmadığı için dönüş sürekli devam eder.

Verilen bilgiden anlaşılacağı üzere Dünya manyetik ya da herhangi bir gücün etkisinde değildir. Zira şu anda bir gücün etisinde olsaydı Dünya kendini parçalayana kadar büyük hızlara çıkardı. Dünya’nın hareketinin tek sebebi ilk başta aldığı döndürücü kuvvettir.

BT

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Yorum Yaz