Dünyanın İlk 3D Yazıcı ile Üretilmiş Otomobili

3D yazıcıların geleceğimizi oluşturmaya başladığı bu günlerde neredeyse birçok nesne bu mükemmel buluş ile üretilmeye başlandı. Uzay sanayiinde, tıpta, endüstri mühendisliğinde derken otomotiv sektörü içinde küçük parça üretimi ile başlayan bu çılgınlık sonunda bir otomobilin üretilmesine kadar gitti.

Videodaki aracın metal kısımları, koltukları, motoru ve lambaları dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcı ile üretildi. Araç elektrikli motora sahip, tabi bu motor da 3D yazıcı ile yapılmadı fakat bir 3D yazıcıdan bunu beklemek şimdilik imkansız.

3D yazıcıların geleceği oldukça parlak görünüyor, zira şu an neredeyse bilgisayar olan her evde bulunan 2D yazıcı gibi 3D yazıcılar da gelecekte her evde olacak. Bir ürünü almak istediğiniz zaman sadece o ürünün data dosyasına para verceksiniz ve evinizde istediğiniz ürünü kendiniz yazdırıp kullanabileceksiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.