Dünyanın En Yuvarlak Objesi

     Fransa'da düzenlenen SPIE Astronomik Teleskopları ve Yardımcı Malzemeleri konferansında "Kilogram Problemi" ni çözmek için dünyanın en yuvarlak objesi projesi ele alnmıştı ve sonuç olarak 1kg ağırlıktaki bu Silisyum kürenin üretilmesi için 1 Milyon Euro harcandı. Bu projenin asıl amacı hala tam olarak netleşmeyen "1kg ne kadar atom içerir" sorusunun cevabına ulaşmak. Bu nedenle bu projenin diğer adı "Avagadro Projesi".

     Kürenin pürüzsüzlük hassasiyeti sadece 0.3 nanometre boyutunda. Bu bilgi ise bu kürenin şu ana kadar yapılmış en yuvarlak obje olduğu anlamına geliyor. Kürenin ağırlığı ise atom sayım yöntemine göre belirlenecek ve 1kg ağırlığın ne kadar ağır olduğu yeniden belirlenecek.

     Şu anda kullandığımız 1kg bundan 20 yıl önce belirlenmişti. Araştırmacılar 20 yıl önce günümüz bilgisayar teknolojisinin yeterince gelişmemiş olması ve hassasiyetin günümüzdeki koşullar kadar derin olmaması nedeniyle kg biriminin yeniden tanımlanmasına ihtiyaç olduğu görüşünde birleşince bu proje meydana getirildi ve kg yeniden tanımlandı.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.