Dünyanın En Güçlü Frenleri

     Karada en hızlı gidebilen ünvanına sahip videodaki araçta kullanılan frenlerin uyguladığı karşı basınç araç 1610km/h hızla giderken yaklaşık olarak 15 ton.

     Eğer araç içinde insan varken bu fren uygulanırsa sürücü muhtemelen kan içinde kalacaktır. Zira bu denli yüksek basınca hiçbir canlı dayanamaz. Peki neden bu kadar yüksek basınçlı fren üretildi? Cevap basit, amaç frenin bu kadar yüksek süratte kullanılması değil, aracın üzerine yerleştirilecek en doğru fren olması. Zaten bu frenler bu kadar yüksek hızlarda kullanıldığında videoda göreceğiniz gibi paramparça oluyor.

     Araç 320 km/h hıza düşene kadar paraşüt ve kanatlar kullanılırken 320km/h hıza düştükten sonra pilot bu frenleri devreye sokuyor. Daha yüksek süratlerde bu freni kullanırsa pilot için iç kanama tehlikesi ortaya çıkıyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.