Dünya Üzerinde Sıfır Yerçekimi Nasıl Oluşturulur?

Henüz dünya üzerinde sıfır yerçekimini kinetik enerji kullanmadan üretebilen bir makine icat edilmedi. Bunun yerine şimdilik yolcu uçaklarının kinetik enerjisi kullanılıyor.

Yerçekimini Yok Etme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Aslında uçak içindekilerle birlikte bir tümsek oluşturup tümseğin tam üst noktalarından içindekilerle birlikte kendisini fırlatıyor. Bu sırada içersinde yerçekimsiz bir ortam oluşuyor.

  1. Uçak yüksek irtifaya çıkar.
  2. Uçak yüksek hıza ulaşır.
  3. Uçak gökyüzüne doğru bir tümsek oluşturacak şekilde yükselir.
  4. Uçağın burnu havadayken 45º tırmanma açısına geldiği anda yerçekimi sıfır olacaktır.
  5. Uçak tümseği tamamlayıp burnunu aşağı çevirdiği taktirde yinie -45º derecelik açıya ulaşana kadar yerçekimi sıfır olarak kalacaktır.

Bu olayda yapılan işlem tamamen uçağın içindeki kişilerin uçak tarafından hızlandırılması ve sahip oldukları kinetik enerji ile uçağın içinden ayrılmadan eğik atışa maruz kalmalarıdır. Yani yapılan işlem düşündüğünüz gibi merkez-kaç kuvvet ile değil eğik atış ile sağlanır. Daha açık bir anlatımla: Uçak kişileri önce fırlatmakta arkasından yakalamaktadır, tabi kişiler uçağın içinde oldukları için bunu hissedemezler. Hissedecekleri tek şey yerçekimsiz ortamdır.

Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere bir yerçekimi yok etmenin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. İyi seyirler.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.