Doktorlar Neden Beyaz Önlük Giyer?

Doktorların neredeyse tümü beyaz önlükleri tıpkı bir üniforma gibi sahiplenmiş durumdalar. Peki sizce gerçekten bu önlük doktorlara mı ait?

Hayır değil!

Aslında “beyaz önlük” dünyada eski bir alışkanlık olarak “laboratuvar önlüğü” ismiyle bilinir. Fakat bütün dünyada bu önlüğü genellikle doktorlar giyer ve yavaş yavaş ismi “doktor önlüğü” olmaya başlamıştır. Tabiki halen gerçeklerden bahsedecek olursak bunun gerçek adı “laboratuvar önlüğü” dür.

19. yüzyılın sonlarına kadar olan dönemde doktorların önlükleri siyah renkliydi. Bu önlüklerin siyah yapılmasının amacı kanı göstermemesi ve bu yolla kan tutması durumunu yaşayan hastaların doktorlara daha az problem çıkarmasını sağlamaktı. Fakat bulaşan kanların farkedilmemesi ve bu nedenle mikrobik hastalıkların yayılmasına aracı olmasının gözlenmesi sonucunda Alman cerrah Ernst von Bergmann tarafından tüm hastane personelinin o dönemde laborantlar tarafından kullanılan beyaz önlüğe geçmesi sağlandı. Bu durum da sorunları bitirmedi. Beyaz önlük ile ameliyata giren doktorlar ameliyat sırasında önlükten yansıyan ışıktan dolayı gözlerinde yorgunluk sorunları yaşadı ve ameliyatlar başarısız geçmeye başladı. Bu durumu önlemek adına farklı renkler denense de şu anda ameliyathanelerde kullanılan mavimsi yeşil renge geçiş yapıldı. Bu renk hem üzerindeki kanı gösteriyor hem de derhal müdehalede bulunması gerekebilecek doktorun gözlerinin sorun yaşamasını engelliyordu.

Fakat doktorlar laboratuvar önlüğünü sanıyoruz daha karizmatik görüntüsü nedeniyle bırakmak istemediler. Bununla da kalmayıp nadiren de olsa, laboratuvar alanında çalışmak zorunda olup doktor olmayan insanların yanına gelip “doktorlara mı özeniyorsun sen?” şeklinde ego kasanlarını da mutlaka görmüşsünüzdür :) …

Sonuç: Beyaz önlük laboratuvar alanında çalışan insanların giymesine daha uygun önlük tipidir. Kimsenin üniforması değildir ve özellikle doktorluk gibi gözlerin hassas biçimde kullanılmasını gerektiren mesleklerde kullanan kişinin hassasiyet becerisini aşağıya çekmektedir.

BT

Kaynakça:
  1. Lancet 2:674,1915

 

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.