Dişler Kemik midir?

     Merak Ettikleriniz: "Dişler Kemik midir?"

Diş Yapısı     Hayır. Dişlerimiz kemik değildir.

     Öncelikle dişlerinizin üzerinde "mine" denilen ve vücudunuzdaki en sert madde olan bir kaplama vardır. Bu kaplama dişlerinizi yıpranmaya ve eskimeye karşı korur. Kolay kolay kırılmaz ve zor çizilir. Kemiklere göre daha beyaz renktedir.

     Minenin hemen altında "dentin" denilen tabaka vardır. Dentin tabakası mineye göre daha yumuşaktır ve sarı renkli kemiksi dokudur. Fakat buna ramen içeriğindeki kuru ağırlığın %70-75 aralığının kalsiyum tuzundan oluşmasından dolayı kemikten daha serttir. İçinde sinir ağları bulunmaz fakat dentin kanalları barındırmasından dolayı hassas denilebilir.

     Dişinizin iç kısmında ise pulpa bulunur. Bu bölüme "diş özü" de denilmektedir. Dişi besleyen damarlar ve dişe uzanan sinirler burada bulunur. Bu doku diş kökünden dişi terk etmektedir.

     Son olarak ise sement denilen bir bölüm bulunur. Bu bölüm diş kökünün yüzeyini kaplar. Mine ve dentinden daha yumuşak sarı renkli bir katmandır.

     Dişler tamamen sindirim sistemi için özelleşmiş yapılardır. Yapısında kalsiyum elementi bol miktarda bulunsa da bu dişlerin kemik olduğu anlamına gelmez. Dişler başlı başına birer organdır ve iskelet kas sisteminde bir işlevi yoktur. Dişlerimizi kemiklerimizden ayıran birçok nokta vardır mesela dişlerin içlerinde kemik iliği bulunmaz fakat kemiklerde bulunur, kemiklerimizin dışı periost ile kaplıdır fakat dişlerde bu yoktur.

 

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.