Diferansiyel Dişlisinin Gelişimi

     Otomobiller ilk yapıldıklarında dönüşler sırasında sorunlar yaşamaktaydılar. Ortadan demir çubuk ile birbirine bağlı yapılan tekerleklerin dönüş sırasında dış kenarda olanları iç kenarda olanlarına göre daha fazla yol alacak dolayısıyla daha fazla dönmesi gerekmekteydi. Bu ise tekerleklerden iç tarafta olanın ileri patinaj yapmasına ya da dışarda kalan tekerleğin yavaş dönmesine sebep olarak aracın dengesini yitirmesine sebep olmaktaydı. Bu sorunu aşmak için diferansiyel denilen dişli sistemleri geliştirilmişti. Gelişimi miladın öncesine dayanan bu önemli araç pusulalarda, saatlarde, at arabalarında, otomobillerde, ağır yüklerin taşınmasında ve bunun gibi birçok alanda kullanıma sahipti. Aşağıdan diferansiyelin tarihsel gelişimini inceleyebilirsiniz.

Diferansiyelin Tarihsel Gelişimi[1]:

MÖ1050 – MÖ771: "Book of Song" isimli bir kaynakta diferansiyel işlevi gören bir sistemin at arabalarında kullanıldığı kaydedilmektedir.
227 – 239: Çinde savaş arabalarında pusula işlevi görecek şekilde kullanıldı. At arabasına eklenen diferansiyel arabanın tekerleklerinin dönüş farkından yararlanarak hangi göne gittiğini göstermekteydi. (Manyetik pusula ile ilgisi yok)
658, 666: iki Çinli Budist rahip ve mühendisler, Güney Japonya İmparatoru Tenji için ata arabasında güneyi işaret eden bir sistem yaptı.
1027, 1107: Çin kayıtlarına göre güneyi işaret etmeden daha kararlı olan bir sistem geliştirildi ve ilk defa vites içeren bir sistem kullanıldı.
1720: Joseph Williamson, bir saat içinde diferansiyel dişlisi kullandı.
1810: Rudolph Ackermann, dört tekeri birbirine bağlayan ve tüm tekerlerin dönme işlemine katkıda bulunduğu bir merkezi direksiyon sistemi tasarladı.
1832:  Richard Roberts, "kompanzasyon dişlisi" nin patentini aldı, bu lokomotiflerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir diferansiyeldi.
1876: ​​Coventry James Starley, bisiklette kullanmak üzere zincirli sistemler için diferansiyel geliştirdi ve buluş daha sonra Karl Benz tarafından otomobilde kullanıldı.
1897: David Shearer, diferansiyeli buharlı bir arabada kullandı.
1913: Packard, diferansiyelin gürültüsünü kesen spiral dişlisini tanıttı.
1926: Packard, hipoid diferansiyeli tanıttı.
1958: Vernon Gleasman, dual-drive diferansiyeline patent aldı.

      Aşağıdan ise diferansiyelin mantık olarak gelişimini içeren bir videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynakça:
1. Tarihçe: http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_(mechanical_device)

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.