Devrelerin Çözümlenmesi ve Elektronik Semboller

     Elektronik hobi köşemizin bu dersinde devre okuma ve çözümlemeyi öğreneceksiniz. İşlevi olan bir mekanizma yapacağınız zaman kullanacağınız devrede anlayamadığınız noktaları bu yazımızı inceleyerek anlayabilirsiniz.

     Elektrik devrelerinin çizimleri aşağıda gördüğünüz gibidir. Yeni başlayan birisinin ihtiyacının olabileceği bütün organlar devre üzerine yerleştirilmiştir. Bu gerçek bir devre değildir ve sadece parçaların devre üzerine nasıl yerleştirildiğini anlatmak üzere rastgele yerleştirilmiştir.

     Devre incelendiği zaman kafa karıştırabileceği düşünülen parça entegredir. Örnekte kullandığımız entegre 8 pine sahip olan NE 555 entegresidir. Genelikle düzenli frekans üretimi gerektiren devrelerde kullanılır. Çizimde dikkat edilirse pin numaraları karışık olarak verilmiştir, aslında entegre üzerinde bu numaralar resmin sağ altında olduğu gibi sıralı ve düzenlidir. Bunun karışık verilmesinin sebebi devrenin çiziminin daha az karmaşık görünmesini sağlamaktır.

     Aşağıda ise devre elemanlarının gerçekte nasıl göründüğü, çizimlerdeki sembolü ve devre üzerindeki işlevlerini içeren tabloyu inceleyebilirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.