Deprem Esnasında Fay Hatları (Yer Çatlakları) Nasıl Görünür?

     Deprem sırasında birçok kişi panikle beraber kendisini güvenli bir noktaya atmayı tercih eder fakat Japonlar bu duruma o kadar alışmışlardır ki eline kamerayı alıp sakin bir şekilde inceleme yapabilmektedir.

     Aşağıya eklediğimiz videoda deprem esnasında yerde oluşan bir çatlağın nasıl kımıldadığına tanık olacaksınız. Hareket eden parçaların büyüklüğü düşünüldüğünde aslında ne kadar ürkütücü olduğu gizlenemez. Zira çok tehlikeli olan bu noktalarda video çekimi yapmaya devam etmek ise oldukça cesaret gerektiren bir hareket.

     Yer çatlağının hareket ettiği bölüme ulaşmak için videonun 01:30 süresindeki bölümünü bekleyiniz. Yer çatlağı hareket ederken çeşitli bölümlerinden su çıkmaya başlıyor ve parçaların büyüklüğüne göre gerçekten çok hızlı hareket ediyor.

     Depremler kaçınılmaz fakat önleminizi aldıktan sonra depremden korkmamıza gerek kalmayacak. Biz Türkler genellikle deprem esnasında dışarıya kaçarken Japonlar özellikle binalarına giriyorlar. Bu davranış bile deprem konusunda ne kadar başarısız olduğumuzun net göstergesi.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.