Deney Bordu Çalışma Mantığı ve İşlevi

     Deney Bordu Nedir?

     Deney bordu, yeni devre tasarlanırken veya bir devre denenirken kullanılan, üzerinde çeşitli pinlerin girmesi için delikler olan ve bu delikleri birbirine bağlayan iletkenleri bulunan bir araçtır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi iki farklı besleme kaynağı bulunmaktadır, hangi renge hangi kutubun bağlandığının bir önemi yoktur, bu sadce düzen içindir. Yeşil ile belirtilmiş kısımlar birbirine paralel olarak durur ve aralarında bağlantı yoktur, bu kısım tüm tahta için geçerlidir. Bazı bordlarda besleme bölümleri bord boyunca devam etmez. Tam ortada kesilerek ikiye bölünmüş şekilde üretilmiş olabilir. Bu durumu ise delikleri takip eden mavi ve kırmızı çizginin devam ettiği noktaların birbiri ile temas halinde olduğunu bilerek anlayabilirsiniz.

     Deney Bordu Gerekli midir? 

     Elektrik-elektronik konusuna başlamayı düşünüyorsanız aşağıda görmüş olduğunuz aracı almalısınız. Bu araç sayesinde bir devreyi oluşturmadan önce test edebilir ve eğer çalışmıyorsa büyük bir zahmetten kurtulmuş olursunuz. Şayet devreniz çalışıyorsa üzerinde test yaparak değişikliklerin erken yapılması fırsatına erişirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.