Delilik, Aptallık ve Salaklık Tam Olarak Nedir?

Delilik, aptallık ve salaklık üzerine insanımız bilmeden oldukça fazla konuşuyor. Bu yazıyı okuduğunuzda sık kullanılan bu terimlerin ne olduklarını daha iyi anlayacaksınız.

Delilik: Sinir sisteminde meydana gelen kimyasal düzensizliklerden dolayı oluşan hastalık. Sebebi fiziksel hasar olabileceği gibi ağır depresyon ve zihnin fazla çalıştırılarak kontrolden çıkarılması olabilir. Bazı zihinsel kaynaklı hastalıklar da deliliğe neden olabilmektedir.

Aptallık: Saflık anlamına gelir, kurnaz kimselere karşı tetikte durmadıkları ya da buna gerek duymadıkları için bu isimle anılırlar. Geneli optimist yani barışçıl kimselerdir ve çoğunluğu yüksek zekaya sahiptir. İyi niyetleri suistimal edilerek kolay kandırıldıkları için “salaklık” ile karıştırılır.

Salaklık: Kaba bir tabirle kafanın basmaması durumudur. Zekanın tam tersidir denilebilir, içinden çıkılması aşamalı çözüm gerektiren sorunları çözüme ulaştıran yolları tek seferde göremezler. Karmaşık problemleri çözme tarzları dışardan bakan birini sinir krizine sokabilir. Eğlenmeye odaklı kimselerdir, ID (ilkel benlik) lerinin emrettiklerini daha fazla takip ederler.

Özetle:

“Adamın birisinin, arabasının lastiği tam tımarhanenin önünde patlar. Adam arabayı kenara zor yanaştırır. Sonraki işlem malum… Kriko, stepne, bijon anahtarı ve tekeri söker ama söktüğü 4 adet bijon, yuvarlanıp yağmur mazgalına düşer. Mazgal açılır gibi değil, bijonlar görünmüyor bile. Adam bir sağına bakar, bir soluna bakar, çaresiz kaldırıma çöker.

Olayı en başından beri tımarhanenin demir parmaklıklarının ardından izleyen bir deli, seslenir:
– Ula salak! Sen ne yapıyorsun orda öyle?
– Sorma birader, lastik patladı ve değiştirirken bijonları mazgala düşürdüm.
– Düşündüğün şeye bak! Diğer lastiklerden birer tane bijon çıkar. Hepsi 3 bijonlu olsun. Seni, lastikçiye kadar idare eder.
Adam hemen denileni yapar ve akıl hastanesindeki deliye seslenir:
– Senin ne işin var tımarhanede?
– Biz burada delilikten yatıyoruz kardeşim, salaklıktan değil!  [1]”

Not: Özet olarak verilen [1] kaynak numaralı hikaye bize ait değildir ve aramalarda resmi kaynağı bulunamamıştır, eğer kaynak biliyorsanız iletişime geçiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.