CoVid-19 (Koronavirüs) Ayrıntılı Türkiye İstatistikleri

Bulaşlara ve ölümlere ait ayrıntılı istatistikleri CoVid-19 Ayrıntılı Türkiye İstatistikleri yazımızdan reklamsız olarak takip edebilirsiniz. Verilerimizi tamamen Sağlık Bakanlığı resmi açıklamalarından alıyoruz.

VERİLERİN TAMAMI SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMALARINDAN ALINMAKTADIR

SON GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2020

Günlere Göre Toplam Bulaş Sayısı (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafik virüs bulaşmış toplam insan sayısını gösterir. Bu grafik virüs bulaşmış insan sayısı, iyileşmiş insan sayısı ve virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş insan sayısının toplamından oluşur.

Günlere Göre Toplam Bulaş Sayısı (Kişi – Logaritmik)

Bu grafik ne anlama geliyor? Logaritmik grafikler uzak geleceğe dönük tahminleri mümkün kılar. Bir logaritmik grafik uzun gelecekte değişimin hangi yönde ilerleyeceği noktasında önemli fikirler verir. Eğer logaritmik grafiğin gösterdiği açı yatay seyrederse değerin artış hızının düştüğü yorumu yapılabilir. Grafiğin Y ekseninde gördüğünüz 1e+0, 1e+3 gibi değerler bilimsel gösterimdir. Örneğin 1e+2 sayı olarak 100’e eşittir. 1e+3 ise 1000 demektir.

Günlere Göre Yeni Bulaşlarda Artış Hızı (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafik o gün bulaşmaların arasına yeni katılan insan sayısını gösteriyor. Bu grafiğin düşük olması bulaşmanın kontrol altına alındığını ve yeni bulaşmaların olmadığını veya çok az olduğunu gösterir.

Günlere Göre Yeni Bulaşlarda Artış Hızı (Yüzde – SQRT)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafikte her gün bir önceki güne göre yüzde kaç artış olduğunu görebilirsiniz. Örnek olarak ayın 1’inde toplam 100 bulaş varsa ve ayın 2’sinde toplam bulaş sayısı 120 olmuşsa, bu iki gün içindeki artış hızı %20 demektir. Bu grafiğin düşük olması halkın enfeksiyon ile başarıyla savaştığını ve umut vaadettiğini gösterir. Eğer grafik yüksek pozitiflik gösteriyorsa halk enfeksiyonla doğru savaşamıyor demektir.

Günlere Göre Test Başına Pozitif Sonuç (Yüzde – Lineer)

Bu grafikler ne anlama geliyor? Bir gün içinde yapılan testlerde pozitif sonuç alınan sayının yapılan toplam test sayısına bölümü bizlere enfeksiyonun yayılma gücü konusunda fikir verir. Değer 100 ile çarpılarak yüzde hesabına ulaşılır. Bu değerin düşmesi enfeksiyona karşı yapılan savaşın başarılı olduğunu gösterir.

Bu grafik ise gün içinde yapılan test sayısı ve bunların kaçının pozitif çıktığı ile oluşan tablodur.

Bulaşların Ölümle – Tedaviyle Sonuçlanma Oranı (Yüzde – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafik ülkemizde görülen bulaşmaların kaçının ölümle sonuçlandığını ve bunun toplam bulaş üzerindeki oranını göstermektedir.

Virüs Nedeniyle Ölüm Sayıları (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafik virüs nedeniyle toplam ölüm sayımızı göstermektedir. Her yeni gün önceki günün üzerine ekleme yapılır ve grafiğin en son güne ait değeri o güne kadar toplam ölümlerin sayısını verir.

Virüs Nedeniyle Hangi Gün Kaç Yeni Ölüm Oluştu? (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafikte belirtilen gün kaç kişinin hayatını kaybettiğini görebilirsiniz. Grafikte ne kadar çok “0” görürsek virüse karşı yapılan savaş o kadar başarılı demektir.

İyileştirilen – Ölen – Aktif Hasta Sayıları (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Bu grafikte tarihe göre iyileştirilen ve ölen hasta sayılarını görebilir ve geleceğe dönük iyileşme oranları hakkında istatistik elde edebilirsiniz.

Kapanan Bulaşların Ölüm – Tedavi Oranları (Yüzde – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Kapanmış bulaşların yüzde kaçının tedavi edildiğini ve yüzde kaçının ölümle sonuçlandığı görülmektedir. Bu grafikteki ölüm oranının düşük olması tedavi başarısının yüksek olduğunu gösterir.

Türkiye – İtalya – Amerika Karşılaştırması (Kişi – Lineer)

Bu grafik ne anlama geliyor? Salgını en ağır atlatan ülkelerden olan İtalya ve Amerika’yı hastalığın o ülkeye ilk bulaştığı günden başlayarak aynı gün başlamış gibi Türkiye ile kıyasladık ve ortaya aşağıdaki tablo çıktı.

Lütfen hastalığın daha çok yayılmaması için devlet kurumlarının verdiği kurallara uyun ve bireysel önlemlerinizi alın. CoVid-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu yazımızı okuyun. CoVid-19 ayrıntılı Türkiye istatistikleri verileri tamamen Sağlık Bakanlığı verilerinden alınmıştır.

Kaynakça

  1. Sağlık Bakanlığı açıklamaları.

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Yorum Yaz